Нови придобивки част 2

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
fazana1
Напреднал
Reactions:
Мнения: 202
Регистриран: 16 сеп 2014 15:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от fazana1 » 27 яну 2021 21:22

Благодаря ви за информацията.
Моят механизъм е малко по стар от показания,няма противоударно.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6216
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от atanweb » 27 яну 2021 21:58

Ти се шегуваш нали!?
диаметъра на това мъниче е 19мм, прецени колко са големи тези букви?!
По около 2 десети от милиметъра. Може би? И защо някой ще изписва толкова много думи на този мъник. Какво ще докаже човек с това, че за да го надпише ще му отнеме цял ден прецизност и определено такива умения на човек никак няма да се изплащат да фалшифицира малки дамски механизми.
Второ. Въпреки, че е малко разкривен, на мен ми изглежда като печат, а не като надписан на ръка.
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от roca » 27 яну 2021 23:57

Според мен надписите са си печат..не мисля, че някой би се занимавал за гравиране на рака за такъв клас механизми. За някакви твърде поръчкови и правени на ръка, да се съглася, но, за този. Начина на изписване също не мисля че е от значение. Варианти много:
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ft&a&2uswk
Повтарят се, затова 60,90,40,42,566...
А по отношение на механизма....смятам че даже е след 60-те. Веднъж заради стила на циферблата, часовника и визията. Втори път, една моя eta 980, на безизвестният бранд Prynceps. Възродена е 1988 със други собственици и съществува до днес, подобно на други брандове, Италианска. Основана 1956.
https://www.pryngeps.it/

Изображение

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от stepona555 » 28 яну 2021 00:35

Аз не се шегувам в сериозни теми , разликата между големите и изчезналите марки е в детайлите , особено в дребните където можеш да покажеш че имаш по добри машини и персонал.

Според мен буквите са 0.63 мм високи , надписа в жълто е 0,53 мм , а ненестроен с по дребните букви е 0,37 мм.
Това на око , вече с микроскоп може да има някоя хилядна разлика , размера няма значение не е логично да е надписван на ръка .

Поздрави и късмет на следващия пазар .
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от rosen_er » 28 яну 2021 06:08

atanweb написа:
27 яну 2021 21:58
....
Второ. Въпреки, че е малко разкривен, на мен ми изглежда като печат, а не като надписан на ръка.
А защо само надписа на бранда не е "позлатен" ?
Иначе,като количество надписи и този показан от Фазана и този показан отТодор са еднаквъв брой .
Почти.Обаче разликата в качеството на надписа на бранда на първият е очевидна.А щом някой може да направи красив шрифт един път - може с всички надписи да се справи по един и същ начин.Което говори,че е правен от някой на по-късен етап.
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 29 пъти

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Seikosha » 29 яну 2021 04:26

Понякога страдаме от инерцията и от дървото не можем да видиме гората. Взираме се в детайлите, а не гледаме общото. А то е очевадно - Бланкпейн е не само най-старата регистрирана марка ,но и до този момент е в компанията на топ луксозните швейцарски марки, макар и не така популярна за някои. Бутиков бранд,произвеждащ само луксозн серии и по никой начин не е припарвал до даже луксозен среден клас. В ерархията на луксозните брандове, винаги е бил в десетката по престижност у само няколко марки ,може да претендират за по-голям авторитет. Критериите по които се класират марките , не са един и два, а доста повече и различните класации на разни асоциации и капацитети имат обикновено разлики в подреждането и това е зарсди наблягането повече на определени критерии (стойност,производителност,иновации ит.н.)спрямо други, но основно брандовете са почти винаги едни и същи, но сортирани в определен клас (става въпрос за лукс часовници и нагоре) Бланкпейн, наред с първият в света от 1953г. истински дайвър ,има множество иновативни решения, механизми с уникални компликации и красота. Ето и някои от последните (превод от сайта им)

През 1983 г. създава най-малкия дисплей на лунни фази в света.
През 1987 г. създава най-тънкия самонавиващ се хронограф и най-малкото движение на минута-ретранслатор по това време.
През 1988 г. създава най-тънкия хронограф с разделена секунда по това време.
През 2000 г. произведе първият в света турбийон с самонавиване и вечен календар с осемдневен резерв на мощност.
През 2005 г. патентова системата от коректори под ухото.
През 2006 г. патентова техниката за поставяне на камъни "ефект на релсата".
През 2006 г. създаде Tourbillon Semainier, безпрецедентна комбинация от усложнения със седемдневен резерв на мощност.
През 2008 г. произведе първото в света движение с едноминутна летяща въртележка и 100-часов резерв на мощност.

Девиза им е "Никога не сме правили кварцов часовник и никога няма да направим такъв"
Всичко се изработва ръчно ,като всеки един часовник се сглобява, инкрустира ,полира, настройва от А до Я от един единствен майстор. Годишното им производство е много ограничено (12-15000) или около 30бр. на ден (за сравн. Ролекс -2000бр) цените са разнообразни в зависимост от модела,конструкцията на механизма, вложените материали, като тръгват от почти 10000$ - 350 000 $ най-евтиният им турбилион е 100 000$ (това са актуални цени) дайвърите са от по 25-40 000$ Марката се продава изключително в много луксозни магазини за часовници, собствени бутици по света и в бижутерийни магазини.
Показвам две "пирамиди" като ерархия от рейтинговани швейцарски марки, едната е от асоциацията на женевските производители, а другата от някакъв беше търговско-часовникарски сайт ,имам ги в архива от едно време.

Изображение

Изображение

Още един интересен блог по този въпрос https://www.devonbuy.com/watch-brand-hierarchy/

И накрая десетина представителя на марката Бланкпейн

https://moneyinc.com/blancpain-watches/

Така погледнато,когато вече познаваме и виждаме една гора, дали е нужно въобще да се вглеждаме в определено дърво? Разбира се мога да пиша и за горе показаният часовник, за концептуалната разлика с бранда и моята версия, но не виждам смисъл, само като видя ,че няма сериен номер и спира да ме напъва и да се тревожа :D

П.П. И в още една невероятна класация за ръчно исработени часовници , на престижното 9 място
https://moneyinc.com/10-incredible-watches-made-hand/
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 яну 2021 10:17

Здравейте ! Аз няма да споря с никого ! -Само ще изкажа мнение .- Когато се погледне даден механизъм и се види под дадено увеличение с лупа -винаги и то на 99 % може да се каже дали той ще покрие критерии за качество .При старите часовникови механизми силата на качеството е в здравината на осите и центрирането им в лагерите - това което съм видял -не съм го чел а просто осмислил -е че цапфата на оста се изяжда от рубина ако смазката изчезне . При преглед на- да речем Ролекс например - всеки може да види разликите в дебелините на осите при влаковите колела -спрямо други модели . При него са доста дебели спрямо останалите .- После цвета на рубините - При скъпите стари марки той е един и същ - наситен - тъмно червен . това което виждам от снимката е -удебелени здрави оси -Следователно механизма е направен с цел да върви достатъчно точно -много дълго време. Кривия надпис според мен е постигнат от някой кадърен часовникар ,умирайки се да види своето постижение в областта на гравирането . Принципно, повечето от старите часовникарски къщи занимаващи се с продажба и подръжката им , си е купувала механизми от дадени марки и то със изчистени циферблати и не брандирани механизми -това не е означавало че механизма е с по-ниско качество , просто такава е била политиката на фабриката при продажби . После разбира се цифера се е сдобивал с дадено лого .- За мен часовника си е достатъчно истински и рядък ! :b - А и още нещо - Една дебела ос ,никога няма да се повреди -изкриви - от да речем 20-30 отваряния за профилактиране на механизъм в продължение на 200-300 години. -Следователно ,този часовник си заслужава дори всичките приказки по негов адрес :lol: А това е най- новата ми придобивка -Просто не мога да повярвам колко е запазена и какво излъчване има
Изображение
Един автентичен стар часовник с автентична доста запазена каишка с бронзова катарама. :b

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 яну 2021 14:34


Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Seikosha » 29 яну 2021 18:03

Добър линк Ванчо n_thumbsup и сега ми кажи,как ще свържеш това нещо по-горе от Русенският битак, с тази марка?
Аз се опитах да обясня да гледате цялото,общото, концепцията на бранда през годините, а се стигна до гледането не само в дървото, а чак в клоните му и едни цапфи да определят автентичност на един саат. Много ще се радвам ,ако някой ми покаже поне още един такъв Бланкпеин , с такова постно оформление, с позлатена каса, с небрандиран механизъм, без сериен номер и собствен калибър и с такъв заден небрандиран капак, а като цяло в тези години почти всички луксозни марки нямат надписи отзад,освен сериен номер, а надписите са от вътрешната страна на капака.
Просто Гошовият часовник въобще не се вписва по никакъв начин в стратегията и производството на марката, те нямат нито един модел в средният клас, а този даже не е и такъв. Всички са лукс, като винтижите са плътно злато, а понеже голяма част от часовниците до към ВСВ са дамски модели, са украсени с камъни и инкрустации. Стоманеените са много по-редки, такава е била модата и чак с излизането на първият истински дайвър от серията Fifty Fathoms през 1953г. навлиза и стоманата по-масово ,които имат множество модели ,а съвременните кавъри са дори безелите с керамика с покритие от сапфир. Но да се върнем на винтижите като се повтори ,че Бланкпеин са инхауз марка и влагат в часовниците си изключително свои разработени алибри, но и те като всички "големи" имат модифицирани механизми на базата на чужди калибри и нито Омега , нито Ролекс правят разлика. Бланкпейн имат модифицирани ЕТА, AS, Frederik Pige, но те все пак са изключение. Да не забравяме и че Бланкпейн първи започват производството на първият в света сериен автоматичен часовник по лиценза на англичанина Джон Харуд (дано не му бъркам името, че по памет) и това е през 1926г. Има нещо много съществено в историята на марката, а то е ,че когато през 1932г. умира правнука на внука на основателя на фирмата Жан Жак Бланкпейн - Фредерик Бланкпейн който явно не оставя наследници, според швейцарските закони името не може да продължи да съществува и така съдружника на Фредерик създава Rayville SA в сътрудничество с новосъздадената Blancpein SA Производството повече от 170г. е в Villeret в семейната ферма ,прераснала по-късно в малка работилница, а след 1900г. за кратко в Берн и после в Le Bassus, Villeret и от части в LeRosher. Именно в Le Brassus се намира лабораторията на съвременният Бланкпейн, там се готвят истинските шедьоври, подобно на Дизайн студиото на Сейко в Шизукуиши с техните Кредо,Ейши и Гранд Сейко :)
Та каква ми е мисълта... Rayville SA си е една хорлогерия и Бланкпейн си е Бланкпейн , но тази хорлогерия произвежда и много други марки часовници, не съм ги броил но са доста , ето някои от тях:



Air-Command
Allwinder
Bathyscape
Bathyscaphe Rayville SA / Tissot SA, Dept. Moeris Villeret und Le Locle, Schweiz; registriert am 7.9.1953
Beric
BL
BLA
Blancpain
BlancPain (mit großem P)
Blancpain, David-Louis Blancpain, David-Louis Blancpain SA / Rayville Watch Mfg. Co. Ltd Uhrenhersteller; Le Rocher, Le Brassus und Villeret, Schweiz
Blancpain, Jehan-Jaques Blancpain, Jehan-Jaques Blancpain SA / Rayville Watch Mfg. Co. Ltd Uhrenhersteller; Le Rocher, Le Brassus und Villeret, Schweiz
Blancpain SA Fabrique d'Horlogerie Blancpain SA Fabrique d'Horlogerie Blancpain SA / Rayville Watch Mfg. Co. Ltd Uhrenhersteller; Le Rocher, Le Brassus und Villeret, Schweiz
Bourquin, Adam Bourquin, Adam Blancpain SA / Rayville Watch Mfg. Co. Ltd Uhrenhersteller; Le Rocher, Le Brassus und Villeret, Schweiz
Brunvil
Brunvil
Coeurjoy
Cyclotron
Divetimer
Fifty Fathoms
Frisard
Fulgur
Goodwear
Hamlin
HJ (mit Krone im Kreis)
Jno. P. Hamlin
Ladybird
Leonine (im Orden mit Löwe)
Low Mu
Madame
Match
Memo-Dive
Milspec
Moderne / EBF (im Schild mit Kreis/
Morris
No Radiations
Parakas
Permalub
R (im Schild) R (im Schild)
RAY
Rayville
Rayville Tissot SA, Dept. Moeris Le Locle, Schweiz
Rayville Omega SA Biel, Schweiz; registriert am 21.9.1987
Rolls
The Quick Train
Truena
Watan

Сведенията са от Microlisk и от мой архив за швейцарски часовници, като повечето са от 30-те г. и от 50 -те
Така ,че нищо чудно по-горният часовник да е бил от някоя от тези марки еднодневки поизвеждани от Rayville SA както е брандирано по моста, часовник с невисок бюджет, а циферблата лично на мене ,макар и добре направен, ми прилича на допечатка, постен, като боядисан в това бяло ,а и минутните маркери бая ми едреят. Това оправдава и надрасканият надпис на Бланкпейн несъответстваш на другият надпис, липса на сериен номер и калибър, да не говорим както вече стана въпрос ,за несъответстващият на статута на марката като цяло часовник.

Накрая и едни от малкото винтижи които могат да се открият набързо в нета, мисля , да са показателни.

Първите автоматици

Изображение

Обърнете внимание на този Rolls има го горе в списъка и това е първият дамски часовник с автоматичен механизъм, разработен съвместно м/у Бланкпейн и един френски часовникар (жалко ,че няма снимки на механизма, но ще намерим)
Изображение

Малко винтиж калибри като последният се вижда как е ставало навиването извън касата



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Да не забравим и какво е носила на китката си Мерилин Монро :)

Изображение

Изображение

И накрая една част от съвършенството, възвръщането на Carrousel "въртележката" , турбильона и накрая съчетаването на двата принципа в един, връх в уложненията и истинска наслада.

Изображение

Изображение

Това са мойте размисли, а всеки е свободен да мисли както реши (или може) Поздрави :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Seikosha » 29 яну 2021 18:05

.
Последна промяна 1 на Seikosha, променена общо 29 пъти
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от roca » 29 яну 2021 18:39

Тук Seikosha със сигурност разбира в пъти повече от мен, но все пак в линка който бях постнал от Ranfft
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ft&a&2uswk
Се виждат едни механизми на Peseux , който не изглеждат да са допълнително обработени и са стандартните, и нямат серийни номера. Да, единствено е, че шрифтовете са еднакви.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 яну 2021 19:35

Изображение
Ето това намерих току що . -Доста близо е до нашия кандидат!- Сега ,пак ще поясня .-Извъобще си нямам на представа от калибри и размери и не споря с никого за моите възможности . -Които се свеждат да преценя-дали един механизъм е направен добре и качествено и дали си заслужава изобщо труда да бъде отремонтиран .-навремето мой приятел който вече не е между живите - ми обясни от първо лице как са действали повечето от часовникарите в Австрия ,Швейцария и Германия .Стига да си имал възможност и да можеш да си го произведеш !- Купуваш си механизми за които имаш на представа че са долу горе качествени -поръчваш си и празни циферблати но боядисани и с поставени маркери и е трябвало само да поставиш логото на собствената си фамилна фирма върху тях.- Това съм го видял с очите си при него . И в момента ме е яд че не си взех два три такива циферблата - на външен вид еднакви а с различни имена .-Това е което искам да кажа . -А дали точно този часовник е наследник на тази стара фирма - Според мен има към 80 % -процента Вероятност! Същото важеше и за механизмите . На вид едни и същи но едните са на половин цена само поради липса на индикация за марката върху тях . - Спирам ище се радвам ако се укаже че колегата може би има доста скъпа играчка в ръцете си ! :b Брей ,никой не обели и дума за красивата Москва която показах . От доста време не бях купувал руски часовник! - Но този си заслужава - Почистен и с ново стъкло -направо блести и спира дъха ! :yahoo

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от rosen_er » 29 яну 2021 21:04

ivan_p_uzunov написа:
29 яну 2021 19:35
Изображение
Ето това намерих току що . -Доста близо е до нашия кандидат!
Нищо общо ,бих казал !

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от Seikosha » 29 яну 2021 22:18

Ванчо, този механизъм съм го показал горе, първият още от поредицата, а още преди мене и Тошко го показа и не знам какво точно искаш да покажеш с него,или да потвърдиш твоите 80% автентичност. Не мога да повярвам ,че тука в един часовникарски форум, стари кучета, не им са ясни елементарни неща. Това което пишеш за голите циферблати и допълнителните надписи, се учи и знае още от детската градина. Така и така загубих вече 6-7 часа да се опитам да ви обясня нещо, още един няма да ми дотежи. Най-подходящи за пример са старите джобни часовници за да се разбере разликата и от къде идва тя. Точно голите циферблати са предпоставка за ментосване на саати,което е било масова практика, а иначе историческата истина е ,че до към средата на 19 век и френските и английските и швейцарските часовници ,не са слагали лого, в отделни случаи надпис Hronometre (все едно да напишеш "часовник") Или Ancre (немското "Anker") което пък подчертава анкерният ход. Това е защото часовниците са били създавани в хорлогерии, т.е. заводи за производство на механизми, като голяма част,поне до началото на 20в. частите са били изработвани в кравефермите на поне половин Швейцария. Това са хорлогерии които не произвеждат часовници, а замо механизми и няма как например да видиш часовник с логото АS ( Adolf Shilds) или например часовник от най-старата фабрика на Fontainemelon (FHF) Касите са правени от бижутери в началото, докакто не изникват и работилници за по-масово производство. Циферблатите също си имат отделен производител и така погледнато, часовникарските ателиета са закупували отделните компоненти и са сглобявали часовници, безименни, кой по евтин, кой по-луксозен в зависимост от компонентите. На такива голи циферблаати по поръчка на клиента се е изписвал, по-скоро отпечатвало неговото име,или такова за подарък, или името на някаква фирма, дружество, а в не малко случаи и името на търговеца продаващ стоката. Това е докато в един момент малкипроизводители ,не започват да регистрират собствени часовникарски марки и логота и да произвеждат собствени механизми със инхауз калибри,или в някои случаи даползват лицензирани калибри на големите хорлогерии, но ЗАБЕЛЕЖЕТЕ те не купуват части от хорлогериите, а само техническата базова конструкция. Всичко като детайли се произвежда във фирмата, като може да има модификации и усложнения, или не но при всички положения е със завишено качество, с по-читави материали, с даляче по-луксозен финиш, като женевски вълни,изцялопозлатени механизми, рубини, надписи и това винаги се забелязва. Отделно се приема и вътрешен за марката калибър, който се различава от оригиналният заводски. Това са легални неща и както писах и по-горе,почти няма бранд да няма такъв случай. Така ,че в един момент тези производители започват да патентоват запазени марки, знаци, логота ,шрифтове ,последното е когато нямаш лого като емблема например, а само писмено лого ,където шрифта е уникален и върши същата работа. Много от тези инхауз брандове приемат за лого името на производителя ( Мозер, Сантоз,Павел Буре, Грюен, Булова,Бурен, Бреге Бланкпейн и кой ли не) а други поскат часовниците си под собствена часовникарска инхауз марка ,няма Жорж Фавр Жако-има Зенит, няма Луи Бранд - има Омега ,има и такива като Лангедорф например,които имат малко модели с името на производителя, но повечето са известни като Ланко (отделно имат още малко над 100 марки :lol: )
Големите и станали водещи през годините инхауз брандове държат един бранд - или е Омега,или не, или е Лонжин,или не .или е Патек,Вайшерон,Бланкпейн,Ролекс,Жирар Перего и т.н. или не.Това ,че в дадени моменти някои от тях са придобивали акциите на закъсали марки,тяхното оборудване и маркетинг, нищо не означава, освен ,че или е имало след време възраждане на бранда,или като един гигант като Кортеберт ,заради еврейският си национализъм, изчезнаха от пазара, а това след кварцовата криза, се отнася з 9/10 от марките. Сетих се сега и за един Брайтлинг в контекста за механизми и който никога няма да бъде допуснат сред "батковците" защото едва преди няколко години направи своя първи инхауз механизъм. Отделно да завърша краткото ,че дългото може и две години да не стигнат, е за няколкото престижни марки които се водят с напълно завършен цикъл на производство,като то включва всички компоненти на часовника от механизма, до касите винтчетата и стъклата, балансите, спиралите и пружините т, е, от А до Я , до скоро бяха известни 5 такива в света - Омега, Ролекс, Сейко (четвъртата я забравих :lol: ) и руската Ракета n_thumbsup Сега може да има вече и други, ма при този глобализъм хич не ми се вярва.
Написах цели три поста, отне ми две вечери и то само да кажа ,че Бланкпейн дори и да иска , не може да произведе часовник като горнияи, защото това е изцяло извън концепцията на марката. Дори и да не гледаме външни и вътрешни недостатъци, такъв модел за марката е нонсенс, имам и още доводи, но сили няа :lol:
На колегата roca няма как да отговоря, защото може и аз да съм чукундурът, ма наистина не можах точно да разбера какво иска да каже в двата си поста. И двата линка към Ранфт водят до никъде ,а и да водят- какво точно трябва да видя там? ЕТА 980? Има я и точно не е след 60-те произвеждана ,а от 1950 нататък а оформлението на циферблата е също точно от 50-те г.И какво общо има италианският часовник като пример спрямо обсъжданият. Аз мисля ,че къде писах, може да се открият поне доста от отговорите, стига да се чете внимателно и да се включва и логиката малко.
За един месец си платих дължимото към форума. Ай със здраве. :b

П.П. Само да добавя,че Гошо Фазана ми е приятел и точно за това търсих и истината заради него самия, а иначе тука има и такива момци ,които имат по-лесен достъп до задгранични подобни форуми, може пък да се листне там чудото на спора и да се чуят коментари, ама нека са барем от квалитетни люде , а не както падам някой път като чета watch.ru какво пишат някои завалии за собствените си часовници :) А защо да не пишем направо на Бланкпейн :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Нови придобивки част 2

Мнение от ivan_p_uzunov » 29 яну 2021 22:52

Добре,......... съгласих се с теб ! Ама защо не видя че съм казал за научните експерименти на някой си провокиран часовникар да се пробва в дълбаенето на надписи ? - Спирам ,- и да поясня - Надявам се че никой не ме бърка със старо куче от форума -щото в сравнение с вас аз съм още пале в тоя бранш . И си го казвам открито ! :b

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”