Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3035
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от stepona555 » 18 ное 2021 10:47

Явно е по лесно за робота да разтопи пластмасата вместо да завива там винтче, което струва пари
А марката е в групата и ако не продава по 500 евро часовници с механизмми за 5 евро вътре , как ще оцелее в тая криза от години насам в сектора.От друга страна смяната на механизма заедно с батерията е нещо доста хубаво , въпреки че е необяснимо за нас.
Има държави където сменен мотор на автомобил е най търсената екстра , понеже е сложен нов от фабриката , и тая операция не е изключение а ежедневие , просто е по евтино от основен ремонт с неясен резултат.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 22 ное 2021 22:14

Omega 1370 Quartz 7 jewels
Доволно рядък механизъм. Не открих снимки на разглобен такъв механизъм за да си помагам.
Има интересен метод на сверяване.
По отделно часовете и датата с издърпана коронка и с натискане на коронката навътре се придвижват секундите и минутите напред с индиректно моторно задвижване.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение ИзображениеИзображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 29 дек 2021 23:38

Един Тюдор.
Казват, че било все едно Ролекс, но ако се приема, че Ролекс може да е с такава ЕТА добре.
Да, това си е официално издание и не е само за един модел на Тудор с ЕТА
При мен се падна един от хубавците - Снежинка му викат. т.е. SNOWFLAKE
Ами хубавка ЕТА2784 жълтичко тук там. Не знам това с колко вдига качеството... може би качественият контрол е бил по-сериозен, но не се различава от други като Титони и пр. марки.
Не са ми минали много Ролекси през ръцете, но колкото и да презирам тази марка... мда, имат по различни конструктивни решения, по сериозна изработка, по масивно и в същото време по прецизно.
Та .. ако ви се падне някъде да купите Тюдор.. купувайте ако ви харесва. Те определено са по хубави като дизайн от ролексите, но не очаквайте да е единственият ви и неподправим... всъщност много марки споделят същият механизъм което му отнема индивидуалността която може би търсите.

https://youtu.be/diyXpxRdMkc


При мен беше бройка на която вероятно е сменяван надбарабанният мост. Това го предпоалгам, поради наличие на украса. Също липса щампа Тюдор под циферблата, но липсват и при други Тюдори *има дори ЕТА автомат само със 17 камъка. *че защо ли са пестили толкова не знам.
Часовникът е имал проблеми с ремонтуара. Пружината в коронката му е блокирала което е блокирало освобождаването на ремонтуара, посля някой яко е напъвал и дори е успял да усука квадратният профил и изронване на зъби. Вероятно това е и била причината някой да сменя надбарабанният мост.
Ново колело намерих от друга ЕТА, ремонтуара изправих и раздвижих пружината в коронката.
Сега часовникът чака ново плекси циклоп и нов цял безел.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

ИзображениеИзображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 16 яну 2022 15:13

Профилактика. cal.861 (1861 ... 1881)

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение

преди
https://youtu.be/gUDUm0OgvrY

https://youtu.be/4SprzMPBg5s


след
https://youtu.be/WWpyXm6NQrg


Мдаа, хубав механизъм. Отлична изработка. Здрави и надеждни части.
Красив матов циферблат. Не мога да измисля някаква забележка която да ме успокои и да ми дадени спокойствие, че часовника не би бил подходящ за мен. Аааа да сетих се... много кофти разположена коронка между бутоните. Часовникът е с ръчно навиване и това ежедневно мъчение при навиване може да те нервира. Просто липсва добър захват на коронката - прекалено е прибрана между бутоните и пръстите ми просто се плъзгат. ТРябва да сискаш силно за да има сцепление.
Е надявам се, че ви успокоих. Една Амфибия е далеч по добра - при навиване. :D
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от rosen_er » 16 яну 2022 15:27

Браво!
От къде идват тези часовници за профилактика и ремонти при теб ?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 16 яну 2022 15:42

Когато имам време вземам часовници за ремонт или профилактика от един човек който контактува с клиенти търсещи помощ за ремонт или профилактика. Понякога и по някоя каишка, стъкло, полиране на верижки и т.н. Това ме радва, тъй като ми дава възможност да работя върху различни часовници, а не само върху собствени.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 яну 2022 16:01

Дааа, това трябва да е в рубриката:-Деца не правете това сами в къщи ! -Браво ! Получил се е страхотен резултат ! -Вече преминаваш в по -горни нива . А и не мисля че в коронката е проблема -май е в доста високата стойност на часовника . :clap:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 14 фев 2022 18:44

Здравейте, една торба с часовници за ремонт.
Първо се захванах с Дамски Tudor с калибър 2651
Мини копие на стандартните ЕТА които се слагат в мъжките часовници.
Качеството е отлично. Успях да докарам 300 градуса амплитуда и почти 0 отклонение.
ето и клипче...
https://photos.app.goo.gl/95uY3KtajDM45s1M6

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Хубав дамски часовник. Стабилен. Единствен недостатък е, че според мен дълговечността му надживява позлатата на детайли... безел, елементи на верижката. Ако не бяха те след едно полиране може да се върне голяма част от първоначалният блясък на часовника и така периодично през 10тина години. профилактика и полиране и да трупа дълголетие което му е позволено от добрата изработка.
И тук още едно доказателство за мен, че Тюдор не е Ролекс. Паралелно качествен но различен.
Следват хронографи на Брайтлинг и Омега.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 22 фев 2022 16:43

Вчера правих удължение на един бутон на Навитаймер от около 60те с Venus 178 - 24 часов циферблат.
Оригиналният бутон е изгубен. Монтиране на нова втулка *tube на резба на мястото на старта и изработване на удължение, тъй като касата е голяма и оста на бутона не достига до механизма.

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

Хубава машинка. Часовникът е големичък, но компактен т.е. удобен и определено има усещане за "душа", не е като по-новите безлични стоменени претрупани искрящи тухли.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение

https://youtu.be/sJ5YOjilew8

Въпреки, че фабрично е сложен въртящ се вътрешен безел, то пак фабрично там където е лявата коронка има черна тапа. Това е при варианта с три малки циферблата.
Другите варианти с два малки циферблата и с дата си имат и лява коронка която върти безела, който пък е с други деления.
https://youtu.be/g9x37FX1RH4


Ха дано ни споходи такъв късмет да имаме такива часовници. Независимо с колко коронки.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 26 фев 2022 16:04

Поредният Ingersol
с Китайски автоматик TY2723 skeleton.

Изображение Изображение

Е като баница е... в качеството си на мекота, а не на вкус. И дори изглежда апетитно .. баш като баница.. и големината на часовника и формата... пак баница.
Мдаа, скелетоните са с много отнет материал което ги прави много нестабилни.
При мен беше поради проблеми с навиването.
Какво се е случило според мен.
Моста на автоматичния модул е изпуснал . т.е. поддал е поради вероятен аксиален удар на маховика.
Което пък разрежда пружината и вероятно чупи котриращата пластина в края където влиза между зъбите на барабанното колело.

Изображение

На шега реших да опитам да направя нова пластина.
Въобще не съм се старал, тъй като този часовник ако не там, то на друго място все някъде ще се счупи. Мостовете му са меки като алуминии. Главите на болтовете се късат при най леко затягане.
Качествтото е много зле. Тук идва моят съвет - избягвайте този механизъм.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Направих криво-ляво нова пластина. Дори аз се учудих, че стана.
Отне ми много време докато поправя равнините на мостовете. За сега държи и работи прилично. Но например винтовете на моста за автоматичния модул са прекалено къси. Само 2 оборота и толкоз.

Поздрави!

https://imgur.com/js7w2rE
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 05 мар 2022 14:00

Тази седмица по случайност се събраха два часовника с еднакъв калибър. Единият има допълнителна опция GMT. т.е. три допълнителни колела при календара.
Хамилтън и Лонжин с ETA 2893

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Съвременна ЕТА, изглежда добре направена и е много елементарна.
Също интересен факт е ,че пружината и е почти два пъти по дълга от представителите на Сейко и Мийота.

Изпипани часовници и в дребните детайли. Радват окото.
На снимки човек не осъзнава, но са доста масивни. Повече отколкото бих носил без притеснения и причинено неуодобство.
Ето го и Лонжина. Малко по прибран и удобен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Удоволствие е да профилактираш такива механизми.
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 05 мар 2022 14:02

Да покажа един интересен часовник според ориентирите ни за дебелина.
Липсваше му контактната пластина. Напаснах някаква друга. Не е красиво, но работи.
Отварянето на касата е само през стъклото. Отваря се с въздух под налягане. Има такива помпи нещо като спринцовка. Или с вендуза да се издърпа стъклото като резервен вариант.

Лонжин L761.2
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 05 мар 2022 14:13

Бергана голд с ETA 2391
Много зацапана, но след хубаво чистене проработи.
Фин часовник, може би недотолкова успешен дизайн констрастиращ между касата и широките стрелки. Но такива са били тенденцийте.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 02 апр 2022 14:36

Реших да споделя интересни конструктивни решения при една серия на Omega DYNAMIC
Серията е от меъжки и женски модели с интегрирана веришка или интегрирана каишка.
Без заден капак.
Първо за каишките и верижките.
Те са с пръстен който се захрапева от долната страна на касата. Втори пръстен на резба притяга конструкцията.
Когато е метална верижка става... дори супер, но ако разчитате на кожена каишка, то тя е много скъпа поради специфичната форма.
Второ ... отварянето откъм плексигласа.
Коронката е на шлиц т.е. издърпвате я - разглобяема е.
След това ще забележите процепи между касата и циферблата. чрез завъртане на целият циферблат в положение 2ч. можете да извадите целият механизъм заедно с циферблата и стрелките. И после на обратния принцип при затваряне.
Идеята е като на задният капак на Кама.
Плексигласа е със специфичен профил. Висок борд. Можете предполагам да сложите друг армиран полегат плескиглас, но ако се наложи някога вадене, то няма да имате борд от където да издърпате плексигласа с паяк или друг. инструмент. Плексигласа потъва дълбоко в касата.
Би се наложило дупчене и изтегляне с кука или нещо подобно.
В случая аз попаднах на дамски с калибър Omega 630.
Хареса ми визията. Симпатичен е. Свежи цветове. Ако някога попадна на мъжки часовник от тази серия Динамик, бих се радвал да го имам и да го нося.
Поздрави!

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение


мъжки вариант
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 679
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от agrozev » 01 май 2022 21:17

Един стар джобен часовник "Saturn" на UMF-Ruhla, почти без камъни в него. Харесва ми неговия винтидж външен вид, изглежда приятно метален и солиден, за разлика от някои мои "Ruhla" с пластмаса по корпуса.
Даден ми е от приятел да се позанимавам с него. Промих го и го смазах и сега работи горе-долу добре, това е важното, че е жив! Слава Богу че ще бъде в ролята на семейна реликва, а не за ползване като времеизмервателен уред.
Позанимавах се и с външността му, доколкото можеше - измих го и го лъснах, сложих му синджирче (кюстек). Стъклото е стъклено май :lol: , защото е доста твърдо и не можах да извадя 2-3 драскотини, но и с тях си е ок. Лекичко забърсах циферблата с памуче и малко вода, малко се освежи.
Вътрешното капаче върху механизма е много красиво!
Нищо не пише по механизма за някакъв калибър, така че не мога да го припозная какъв точно е и кога е произвеждан, но това няма значение за собственика му, а аз не съм чак толкова любознателен.
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”