Въпрос за Сейко 7005 TL

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Въпрос за Сейко 7005 TL

Мнение от stepona555 » 06 ное 2020 11:53

Въпрос за Сейко модел 7005 от 75 г , какво означава маркировката ТЛ под номера
Изображение
Ето го отпред
Изображение
Слагам тук линк за декодиране на номера който работи
https://retroseiko.co.uk/seiko-serial.htm
Благодаря
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Въпрос за Сейко 7005 TL

Мнение от agrozev » 06 ное 2020 13:42

Здравей!
Тази маркировка показва кой е производителя на касата.
Ето връзка с възможните символи на производители на каси за Сейко:
https://japanese-watches.fandom.com/wik ... al_numbers
Намерих и дискусия в един форум, там също има участник, който пита какво значи "TL", каквото пише на задния капак на Сейкото му, ама конкретен отговор няма.
https://wristsushi.proboards.com/thread ... ck-details
Според един участник "TL" можело да значи Тайланд.
https://www.thewatchsite.com/threads/ma ... ck.311466/
Гледах моите Сейкота, едно с едно нямат съвпадение на капаците за произход на касата - G, J, KY и т.н., нямам с TL.
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Въпрос за Сейко 7005 TL

Мнение от stepona555 » 06 ное 2020 15:03

Блогодаря
Аз тази таблица и другите ги намерих ама срещу ТЛ не пише нищо .
За тайланд не знам дали там е имало фабрика за компоненти.
Някъде някога ги бяхме обсъждали , ама съм много зле с търсачката.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Въпрос за Сейко 7005 TL

Мнение от Seikosha » 07 ное 2020 02:28

Ако приемем ,че съвременното Сейко е вече на 70г. след като излиза Марвел, то и през годините ,маркировките са се променяли доста като информация, а в повечето случаи руните по задните капаци през десетилетията дори и внукът на Хатори не ги знае :lol: Липсва документация и каталогизация в публичното пространство и дори двамата най-големи изследователи на историята на Сейко, двама професори, единият оът Осака ,а другият от Нагоя, използват фрази в статиите си като "Смята се" "предполага се" "може да се предположи" и т.н.т. условности. Сейко е като един океан от милиони вече модели (не толкова като механизми) Отзаде е имало номера с 6,7,8 цифри. Сегашните са с 6, но има и нови символи, като при дамските е едно, при мъжките други при кварцовите трети,джунгла какая то. Принципно няма начин касите да не са произведени от самият Сейко и неговите безбройни фирми подизпълнители. Сейко е като Ролекс Омега и Ракета ,всичко си правят ин хауз сами (за Ракета вече не съм сигуре) от А до Я. Калибър 7005 е "майката" пурвообраза на 7009 и се появява там някъде към 1973г. Няма как да е Тайланд в който Сейко прави завод (както и в Тайван) чак към 1988г и то само за елктронни елементи. Виж първият клон в Сингапур е от 1973г. А като цяло, се правят там, по-късно в Малайзия и най-късно е вече в Шанхай ,става въпрос за механика по лиценз с машини и технология на Сейко и пряк контрол в/у производството, което се гарантира c Japan made и доколкото ми е известно, поне до преди няколко години, всичко ,или почти всичко се сглобява и тества в Япония,по-точно в Мориока на SII ,старото куче на Сейко от 1937г. кога се наричаше Daini Seikosha Ltd Co една голяма част от легендите за Сейко, а сега последно след около 30-тина преименования е от десетина години след като стана част от Сейко холдинг на Сейко Инструмънтс Инкорпорейшън (SII) то има и доста други детайли, ама да не отиде до Коледа да пиша :D Знаете логото,като мълния, а другата дето определят е като вихър и тя е вече на другият производител на Сейко, ака Suwa Seiko Co. която прави другата част от легендите на Сейко, включително и Гранд Сейко, срещу Кинг Сейко и първият Джиро Марвел с 36000 vph Всъщност Даини е създател на заводите в Сува ,близо до Нагано ,някъде 50г. не помня точно, като Сува е Daiwa Kogiyo, Нещо да ви светва? Имах барем три риболовни макари. :) Разбира се и Сува ,вече не е Сува , а гиганта Епсон, който макар и да е в Сейко груп, заради това ,че голяма част от акциите са на семейство Хатори, е напълно самостоятелна и не е част от Сейко холдинг. Преди 6-7г. придобиват собствеността на Ориент и затова не е съвсем коректно да се казва сега ,че Ориент са на Сейко. Такива бяха обаче 1988г. О темпора ,и морес :)
Аз май се отпляснах в джунглата дет няма край, но по основният въпрос е явно ,че не може тези всички буквички изредени в някои сайтове почти цялата латинска азбука, да говорят за различни производители на каси, а като вече знаем ,че Сейко си прави всичко, чак пък толкова подизпулнители на каси nono Колкото аз знам ,като се има предвид и за това което писах,че през годините има различни начини на оформление на задните капаци като инфо, е ,че една ,или две букви след номера (в много случаи е в набит правоъгълник) е един вид код за дизайна и типа на касата - квадрат,правоъгълен, кръгъл, с безел и т.н.т. Това е почти сигурно, особено като приемем ,че е нелогично да се набива отзад абривеатура на производител, след като се знае предварително ,че е на Сейко. Другото много важно за един модел на Сейко е номерът на циферблата долу на 6ч. в дясно, обикновено с буквен префикс и който показва уникалният дизайн на оформлението на циферблата със абсолютно всичките му компоненти - стрелки,маркери,цвят. Сами знаете как някои си приличат много на пръв поглед, но едно мъничко нещо да е различно, то и номерът долу ще се различава. Къде са тези каталози и спецификации на тези милиони модели - никой не знае.
Извинявам се за офтопика, просто ме напъна да споделя.

П.П. Отделно при някои серии има отделна буква, ако е J e произведен в Япония, ако е K - в клоновете в чужбина. Имам предвид да се абстрахирате непременно от новото производство, а да имаме предвид някъде във времето.
Нощ е,ма за мене ден :lol: таман ще ударя едно топче Радебергер в памет на великият Кинтаро Хатори :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”