Батерии. Качество, изтичане на електролит последствия.

Oбсъждане на часовници и всичко свързано с тях. Ако имате въпроси относно идентификация, тук е мястото да ги зададете
Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Батерии. Качество, изтичане на електролит последствия.

Мнение от atanweb » 08 май 2021 08:59

Взеки си решава сам за себе си какви батерий да ползва, но тук всеки може да сподели какъв опит има.
Накратко при мен.
В повечето случай вземам средно качество алкални батерии на цена от 30 до 50 цента бройката в заисимост дали е в блистер от 2бр. или 10бр. марка Camelion.
Ползвам ги защото проверявам редовно часовниците и всъщност кварцовите които държа да работят са не повече от дузина. На тези който не ползвам изваждам батериите.
За по-скъпи часовници или чужди часовници слагам Varta които поръчвам поотделно и за съжаление излизат доста скъпи с доставката.
За часовниците с големите 3 волта батерии нямам притеснения, тъй като тази технология е защитена от изтичане. Единствения проблем е ако бъдат окъсени. тогава могат да се надуят.
Но тук в темата вероятно ще става въпрос само за малките 1,5 волта батерии.
Да покажа днес на какво се натъкнах и кое ме провокира да пусна тая тема.

В една кутия за чакащи ремонт намирам екплоадирала батерия.
Батерията беше нова. Само съм пробвал механизма с нея.. и така както е на снимката я намерих - експлодирала и цялата кутия във въглен.

Изображение
Изображение

ИзображениеИзображение
icon_crazy
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Батерии. Качество, изтичане на електролит последствия.

Мнение от stepona555 » 08 май 2021 11:13

Tова е било тренировка за парада утре , можеш да наредиш на терасата десетина по стари батерийки и ги закачи на някой акумулатор 12 волта и гледай отдалеч.
Сега по сериозно сигурно е дала накъсо в кутията иначе обикновенно не гърмят.
Аз съм споделял че съм намирал поне 20 изтекли батерии в зарязани отдавна биташки находки и то все маркови Рената е запомних , съжалявам е не съм водил статистика за другите.
Това е и една от причините да ползвам само истински китайски по 10 цента , другата е количествата които са нужни.
Въпреки че са обикновенно на края на срока си на годност , карат по 1 година и повече и рядко намирам някоя изсъхнала .Спокойно мога да кажа че повече от 2 на десет не сами правили проблем.
Не съветвам никой да ги ползва , това си е мое решение , ако имате 5 хубави часовника слагайте скъпи батерии или каквото решите , просто отбелязвам че китайските не са по лоши от масово разпространените.

Ето линк от малкия испански форум , пуснете си преводачката , доста е интересно , има и снимки към края .
За мен ще остане винаги спомена за професионален сменявач на батерии който признава че нищо не разбира от ток волтаж и не е виждал мултицет , ама е сигурен че китайските са лоши.
http://www.hablemosderelojes.com/forum/ ... mejor-pila
Поздрави и весел край на седмицата
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Батерии. Качество, изтичане на електролит последствия.

Мнение от atanweb » 08 май 2021 14:02

Не мога да гарантирам със сигурност и вероятно наистина е дала накъсо за да изхвърчи съдържанието в цялата кутия.
Ето затова често при изпращане на пратки в които има съдържание от някаква батерия.. то пратката е с 8 евро повече - заради застраховка. От острова вече все са така. Разбира се тези които са коректни да уведомят за съдържанието. например братовчедите. Продават евтини и хубави батерий, ама с тази скъпа доставка се обезмисля ако не е за над 30-40бр.

Да се върна на темата за батерийте.
Освен рядкото гръмване което вероятно става при окъсяване, то другите по чести случай са
-Изтичане на електролит.
-Подуване.
И двете крият своите коварни проблеми.
Изтеклия електролит мигрира и се полепва по виски оголени метални части. Колкото по проводими са толкова повече се натрупва електролитът на тези места.
Като веригата не спира само в платката, електролитът успешно се катери и по стрелките та чак до техните върхове където вероятно дифузира между циферблата и стъклото поради статичният заряд който човек може да нанесе с тялото си.
Това дифузиране образува и замъгляване на стъклото.
Ако процесът се спре навреме то избърсване на стъклото ще премахне иначе мъгливото покритие там.
Колкото по малка е батерията толкова по-малки щети може да предизвика. Така, че не намразвайте големите кварцове например Ронда хронограф с малки батерии. Така или иначе ще сте принудени поне на две години да сменяте батерия.. това е и един вид превенция, за да не се стигне до голямо изтичане.
И обратно големите батерии дават повече време между обслужване, но и рисковете са по големи.

Подуването на батерия по същият начин както изтичането уврежда механизма, този път механично чрез деформация.
Силата на подуване е голяма. Увеличава обема си и притиска повърхностите.
Може да предизвика спиране на часовника, деформация на части, спукване на течнокристални екрани.
Подуването в повечето случай продължава докато не се освободи натрупаното налягане в батерията и ако си е направила място то тя се отваря. Наблюдавал съм подуване на батерия което видимо става за два дни на работната маса, без да са окъсени полюсите и в напълно свободно пространство. На третият ден вече се е отворила до толкова, че можете да вкарате отвертка до центъра на батерията.

тук точно можете да направите разлика с по качествените батерии.
Те са с по дебели стени от метал и по плътно затворени. Изолацията между полюсите е по добра.
Дори и да има вътрешен електрохимичен процес, то в повечето случай всичко ще остане вътре невидимо и батерията просто ще умре бързо без да изтича или да се подува.
Стана въпрос за марката Рената - по-горе. По информация която бях чел, те са най-имитираните батерии. Да и при тях има ментета, но тази марка е най-рискова и избягвам да поръчвам за да не попадна на менте.
А съм попадал.... не един път - още в България. При закупуванете директно от часовникари - излизат ментета. Отваряйки ги те вече са започнали да изтичат и изолатора между полюсите вече е покрит с зеленилка.

Съвет. Когато изваждате батерия от блистер, никога не я притискайте с палец за да пробиете дъното с нея.
По добре отрежете стрнично джоба или премахнете дъното но не притискайте.
Всяка деформация може да предизвика разместване на изолаторите и химическите слоеве в батерията което ще доведе до начало на реакция и преждевременното убуване на батерията.
Изображение

Отговори

Върни се в “Дискусии ----- Watch Discussions”