"Съботните" часовници на rosen_er

Има какво да се види
Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от tzetz » 20 фев 2021 16:54

Росене, ти си си наел поръчков битакаджия в съботите, за да те радва! В четвъртъка си пуснах специално отпуска, за да изръшкам надлъж и нашир битака в Мездра и единствено два Полета, и една Ракета в плачевно състояние успях да видя в продажба. И два позахабени швейцареца на битако-сериозни суми... Другото беше всепроникваща китайска кварцова скрап и тук там някой по-изискан прашасал щанд с Q&Q oт 1998 г. Ех защо не направих снимки...Па и раничнко отидох. Веднага след като оставих детето на училище.
А таз Родина все едно от музея е извадена! Ако я има на биташки щанд, би светела като на стар Зил фаровете.
Е- поне един плакет 20 години завод от соца в Кнежа си взех, да не съм капо от цялата разходка. :) Дори емайлирани табели нямаше. Може и да бе заради силния студен вятър, който ми докара една досадна хрема. Не взех шапка, уж бе слънчево...
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 20 фев 2021 18:54

Поздравления! Поредното попадение. Отново съм силнозависим в събота да се радвам на тази тема и все повече не доумявам как става. Може би вече имаш изградени приятелства, а пък тези хора имат свой хора и така. Но важен е критерия и личи отдалеч бласъка и запазеният вид. Прекланям се пред усилията които полагаш да запазиш колекцията си в чисто състояние.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 20 фев 2021 19:23

Успокойте душите :)
"Родина"-та не е биташка ,дори не съм ходил днес ,че имах дежурство в работата.Но след работа ме зарадваха . Трябваше само малко да полирам плекса.Затова и поста е по-късен.
А иначе на битака нещата са ,както ги предполага Сашо,но лично аз нямам ятаци.
Разчитам на случайността.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 21 фев 2021 00:22

За мен най-красивият модел на Родина. n_thumbsup
Иначе нормално. Темата е "Съботните часовници ...." и това ,че си купиш някой часовник в събота ,не значи непременно ,че си го намерил и купил да се търкаля по някой замръзнал чаршаф ,или плажна кърпа при -5 градуса на Малашевци в 7ч. сутринта. То онлайн продажбите вече отдавна замениха и магазини и битаци, но явно все още съществуват неграмотни компютърно люде, дето отказват да се впишат в промените и продължават да си продават музейните ценности по сгъваеми масички и импровизирани сергии. Няма IP ,няма URL Важното е да имаш късмет да го намериш.или да ти го "намерят" или пък приятно да те изненадат. Като писах последното ,та се сетих за една история....

P,S, Тъй като платформата странно защо няма функция offtopic за скрит текст, историята отива в темата "В шеги и закачки" :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 21 фев 2021 08:21

Seikosha написа:
21 фев 2021 00:22
.....Важното е да имаш късмет да го намериш.или да ти го "намерят" или пък приятно да те изненадат. Като писах последното ,та се сетих за една история....

P,S, Тъй като платформата странно защо няма функция offtopic за скрит текст, историята отива в темата "В шеги и закачки" :wink:
Да,приятно ме изненадаха.
Мишо, малко двусмислено ми звучи думичката в кавички,затова ще добавя,че "Родина" ми е подарък от човек ,който преди време беше част от този форум.
Още нещо- никога не съм поръчвал на когото и било да ми "намери" някакъв часовник. Никога!
Часовниците ,които виждате тук са 90% биташки,останалите са ми подарени от роднини,приятели и колеги ,които знаят какво ми е хобито.Имам и купени само от нашите аукциони няколко - нямат и дузина май.
Със сигурност на битака идват и крадени неща,но ......такъв е "магазина".
Тези ,дето си продават колекциите на масички,ги продават с месеци (че и години ) защото цените има са....... icon_crazy , а и продават общо взето конфекция.Редките предлагат в чуждите платформи за продажби (поне по това ,което сме говорили).
Интерсни неща излизат точно по чаршафите и в повечето случаи далеч не във вида,в който понякога показвам в тази тема.

П.П. Такива часовници ,като от разказа ти ,според мен не стигат до битака или поне аз не съм разбрал.На този пазар има някаква йерархия.
С моите интереси основно към руските сахати (пък не съм и "плащач") ,едва ли съм и прашинка в окото на някой такъв. Понякога ми искат консултация за руски часовник някои "колеги" с които се виждаме (виждахме) всяка събота на баира и си знаем интересите и толкова.
Ако не съм те разбрал правилно - здраве да е !

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от tzetz » 22 фев 2021 00:57

Респект хора, че имате такива хубави саати "между чаршафите"! И аз вървя по вашите стъпки и полека лека колелото се върти напред. Мишо е моят "фар" в океана на незнанието.. и много ми е помагал в не един или два избора.
Да ви е хубава седмицата и да ви донесе още нови и хубави часовници!

Изображение

Изображение

Изображение
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 13 мар 2021 12:11

Събота!
Едно много добро попадение (според мен ).
Ранен експортен Полет 2408(9) в каса от Столичные, както са правили по онова време.
Много красив часовник :

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение
На цифера и механизма са упоменати 16 камъка,но има противоударно:

Изображение Изображение

Една не по-малко интересна ( а и рядка ) Ракета 2209 с циферблат от яшма.Часовникът ми е подарък от приятел. Неработещ ,с напукан плекс и не е точно съботен,защото Пламен (благодарности Пламка ! ) ми го върна вчера ,а го направи да изглежда по този начин.Трудна за снимане,пък и толкова си мога с телефона.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Не си падам по дамски часовници,но това "слънчице" ,сърце не ми даде да подмина :
Изображение


Традиционната обща снимка:
Изображение
Последна промяна 2 на rosen_er, променена общо 13 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 13 мар 2021 12:31

Поздравления!
За Полета по спомен не е парадокс, ако се разровя в твоите постове назад или в темата за Полет вече е имало подобни случай на различен циферблат по отношение на камъните, но ако това те притеснява, благородно ще ти предоставя моя за замяна .. той си е с верния циферблат.
http://chasove.com/viewtopic.php?p=69500#p69500
Шегувам се разбира и се радвам на доброто ти попадение. Ракетата също е фантастична след добре свършената работа от Пламен.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 13 мар 2021 12:57

atanweb написа:
13 мар 2021 12:31

За Полета по спомен не е парадокс, ако се разровя в твоите постове назад или в темата за Полет вече е имало подобни случай на различен циферблат по отношение на камъните, но ако това те притеснява...
Нямам притеснения,а и за различни неща говори.
Написаното на циферблата съответства на това върху моста на механизма.За мен това е мех. 2408 с противоударно.Разликата с 2409 се вижда и ако сравниш снимката от твоя пост с този механизъм - лиричката,която крепи подложния камък на анкерния мост липсва при 2408( ако го описвам правилно :redface )

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 13 мар 2021 13:20

Помислих, че на циферблата ти пише 17 камъка, понеже се е скрило под стрелките.
По отношение на лиричката.
лично мое разбиране....
И двата механизма според мен са 2409
09 указва, че има противоударно на баланса.
а лиричката на анкерното, посредното и или други колела определя броя на камъните. Така една Ракета например, може да е 16,17 камъка или 21, а механизма да е винаги 2609
Но все пак ти си по запознат и бих се радвал да си припомня нещо което съм позабравил.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 13 мар 2021 13:40

Принципно е така.При експортните ссср-ски часовници обаче има странности и различия със стандартите.Понякога са само в надписи и описания.Същият дизайн часовник го има,но с надпис Столичние на цифер и там всичко е ОК -17 камъка на цифер и механизъм + това ,което написах за лиричката.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 13 мар 2021 17:28

Наличието или отсъствието на противоударно устройство на баланса не се отразява на бройката на камъните - и в двата случая са по два от двете страни на баланса. Просто при противоударното имаме демпфер на капачето (различни видове "лирички"), докато в другия случай капачето си е твърдо монтирано в шайбата.
Полет 2408 е с 16 камъка и без противоударно устрйство на баланса.
Полет 2409 е със 17 камъка (има един допълнителен за едностранно противоударно устройство на анкерното колело) и е с противоударно устрйство на баланса.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 13 мар 2021 17:39

Да, така гласи логиката, аз в предишният си пост коментирах другите лирички които се слагат на моста при анкерното и другите колела, но в часовникът на Росен е с противоударно устройство на баланса пък на моста и циферблата пише 16 камъка т.е. трябва да е 2408, а всъщност вече е в категория противоударен т.е. 2409
Означава ли това, че някой е сменял баланса?! Надали! Та нали и от другата страна на баланса под циферблата би било без лиричка. Т.е. ако Конструктивно е с личирка на баланса и под циферблата , то тогава това си е официално допустимо смесване на два вида механизми от завода.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 13 мар 2021 17:58

Не знам дали откъм циферблата е с лиричка, но това не пречи мостът на баланса да е сменен. Може от едната страна да има противоударно, а от другата да няма. Така или иначе балансът има капачета и от двете страни. Виж, мостът на колелата трудно би се сменил, защото там при 16-камъковите е без капаче, а при 17-камъковите е с (това всъщност е седемнайстият камък).
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 13 мар 2021 18:54

Може такава да е била "външната" поръчка - с противоударно на баланса.
Защо тогава не са използвали 17 камъков механизъм - ще повторя - абсолютно същият дизайн часовник ,но Столичние със съответния 2409 17 камъка механизъм съществува ?
Мостът на баланса не прилича да е сменен ,съдейки по финиша , но кой знае ?!

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”