"Съботните" часовници на rosen_er

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 13 мар 2021 19:57

Ами просто е - когато няма противоударно, балансите се чупят много по-лесно, то затова е и измислено противоударното. Мисля, че оригинално си е бил без противоударно. Но в някакъв момент балансът се е счупил, и часовникарят вместо да сменя баланс, е решил да сложи нов мост на баланса, поне от едната страна да има противоударно.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 13 мар 2021 20:16

По това как изглежда за часовник от началото на '60-те години на миналия век,дали е носен толкова ,че чак баланс да "хвърли".
Мисля,че някой си го е купил и така е останал в някое чекмедже.Може да го е слагал по някой повод ,но категорично не е бил ежедневен часовник.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от atanweb » 14 мар 2021 00:07

Аз също предполагам, че така се е "родил" този часовник. Ще чакаме Росен да го профилактира след 40-50 години и да надникнем под циферблата. Там ще излезе истината има ли лиричка или не.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3683
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 14 мар 2021 07:55

И след сто години да е, под цифера няма да му порасте противоударно :lol:
При 16 камъковите 2408 и на баланса и под циферблата лагерите са занитени и накладните камъни са в планка, докато при 17 камъковите самият баланс в горната страна е вътре с друга архитектура и двата камъка са подвижни, а лирата играе роля на пружина и без нея нищо не става. !7 камъковите 2409 имат три противоударни ,отгоре и отдолу на баланса , а също и на анкерното колело и именно накладният камък на това противоударно прави +1 камъка в машината.

Изображение

Изображение

Най-вероятно е сменен моста с баланса,или да са им го сложили като бонус на ингилизите :lol:
Все пак има малка разлика в ширината на фаската по ръба на механизма и на моста, не че е миродавно, но все пак..

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 14 мар 2021 08:44

Да,така стоят нещата,но......
Ето какъв пример е дал др.Ranfft Полет 2409 :
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... oljot_2409
1:1 с механизма на показания от мен часовник.Включително липсваща лиричка на анкера и обявените 16 камъка ,които съотвестват при такова изпълнение.Пак си мисля,че това се е правило по желание на "външния" клиент.В експортните Полети със стоманени (и не само ) каси този 24** калибър го има с 21 камъка,а се описва и с 15;16;17 и 21 камъков механизъм,докато за 2408 са обявени само 16 камъка.
Изображение
Не си спомням този 21 камъков механизъм да съм го виждал в часовници за вътрешния пазар.
15 камъков на този калибър пък никога - дори и на снимка.
Така ,че мнението ми е ,че има разлика в механизмите за експорт и то на тези за западните пазари и тези за соц. блока.
И като заключение - мисля ,че механизмът е 2409 16 камъка и нищо не е сменяно извън завода по него.

П.П. Тук има доста от механизмите на 1МЧЗ ,описани и "рахвъляни" на части:
https://www.oldswisswatches.com/tag/pol ... es/page/2/

П.П.П. Виждам ,че съществува и 2410 и той вероятно е монтиран в Полюс,нещо ,което не знаех до момента и смятах ,че само антимагнитните капачки под циферблат и задният капак му придават антимагнитна устойчивост.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 14 мар 2021 09:49

Росене, всеки може да вярва в каквото си иска :)

Има прекалено елементарно обяснение за случая (смяната на счупен баланс е нещо нормално за един часовник, още повече пък и когато е без противоударно). Може пък часовникът да е ползван от някой, който често да е трошал балансите, и на третия път часовникарят да му е казал "Абе не искаш ли да ти сложа еднин с противоударно?" :)

Особено пък след добавката на Мишо относно лекото разминаване на фаските...

15- камъковия си го виждал на снимка lol2 при Dr. Ranfft. Но и аз не съм виждал другаде надпис "15 камней", сигурно е много рядка модификация. Кой ли е липсващият камък там? 21-камъкови се показват от време на време, с надпис само на латиница "21 jewels", и май само извън Русия (както споменаваш, били са само за износ).

А 2410 в Полюс все пак се оказа, че се различава от 2409. Спиралата на баланса вероятно е от друг материал. Външно се различават по това, че при 2410 колчето е позлатено:

Изображение

Поздрави.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 14 мар 2021 09:59

Миро,леко разминаване на фаски при мостта на баланса ......колкото искаш примери и при чисто нови съветски часовници.
Би ли коментирал тези снимки ,сравнявайки ги с механизма ,който показах.Аз не намирам и една разлика.Мисля,че цифрата е "6" ,а не "5" както намекваш.
Изображение

Изображение Изображение

П.П. И една закачка - така като гледаш болтчетата на тази снимка ,дали са развивани и един път ?
Изображение
:D

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 14 мар 2021 14:58

Щом съм го написал, значи цифрата съм я видял като 5. Вертикалната част на петицата в горната си част е съвсем ясна, докато в долната според мен я няма. Също така горната хоризонтална част е по-равна, отколкото на шестицата.
За съжаление снимката не може да се мащабира, така че всеки да си мисли това, което иска :b
А болтчето на моста на баланса категорично е отвивано, и то не един път. А щом се виждат нащърбвания, вероятно е отвивано от руски часовникар lol2
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 14 мар 2021 17:19

Допитах се до руските колеги.Оказа се,че са дискутирани тези механизми.Има няколко поста ,като потвърждават моето мнение ,че това е ранен 2409 16 камъка:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=29 ... count=1544
На който му се чете от тази страница започват коментарите във watch.ru.
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=7965&page=154

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 14 мар 2021 20:34

Росене, може да има такъв.
Няма никакъв проблем да се вземе 17-камъков 2409, да му се монтират анкерното колело и моста от 2408 (хубаво е да се вземе и анкера, че рядко си пасват lol2 ), и да се завърши с монтаж на баланс от 2409.
Обаче ми се струва малко вероятно това да е направено в завода по проект, за да има "ранен" 2409. По принцип най-чупещата се част е балансът. Анкерното колело - много рядко. Не случайно противоударното на анкерното колело е решено едностранно, преценили са, че няма смисъл да го правят двустранно. Аз даже и едностранно не бих го направил - проблемите с миниатюрната лиричка на капачето е прословут. На практика е несервизируем, не знам някой да я сваля тая лиричка при профилактика.
Затова не ми се вярва хронологично събитията да са "16-камъков без противоударно" -> "17-камъков с противоударно" -> "17-камъков с две противоударни". От момента, в който са решили да ъпгрейднат 16-камъковия, би трябвало да са разработили едновременно двете противоударни. Просто не виждам причина, ако вече са направили 16-камъков с противоударно, какво би ги накарало да го "усложнят" с тоя 17-тия камък.
Затова теоретично - да, възможно е. Обаче от практична гледна точка самото съществуване на 17-камъковия отрича съществуването на 16-камъковия с противоударно.

Като цяло е хубаво някой да премести последните няколко поста в частта "Польот", че тази тема е друга.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 27 мар 2021 08:24

Тази събота ще представя два часовника,като и двата са "биташки" ,но не са мои попадения.
Преди време много по-често излизаха такива часовници.
Искрени благодарности на моя приятел Вальо ,с когото от няколко години ходим заедно до "баира" .
От доста време го "навивам" за някакъв бартер и като ме знае, как виждам само съветските часовници по сергиите ..... кандиса , както се казва. :D
Така едни от най-харизматичните (и доста редки) представители на своите брандове вече се присъединиха към "съботните " :

ПОЛЕТ 2609

Изображение Изображение Изображение

ЛУЧ 2209

Изображение Изображение Изображение

Традиционните общи:

Изображение Изображение Изображение

Красота !

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от miroman » 27 мар 2021 10:38

В такова състояние са си направо рядкост :), особено този модел Луч.

Росене, почти съм сигурен, че си го проверил, но все пак да попитам - луминисцентните точки на Полета не изискват ли луминисцентни стрелки? Иначе какъв им е смисълът?

Поздрави.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 27 мар 2021 10:46

Миро ,така е този Полет - без лум на стрелките.От много време го търся този модел ,но все не излизаше в качество.
Изображение
Има една разновидност с секундни /минутни маркери между цифрите и на кирилица,който е още по-рядък.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3683
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от Seikosha » 28 мар 2021 03:02

И моя е така със стелките. Може веронезените точици да са просто декорация, от което цифера само печели. Тази серия е едно наистина бижу и въобще ако има красиви съветски часовници, 90% са правени през 60-тег. Изключения има през 50-те ,а и през 70-те ,като този фамозен ЛУЧ , не мога да им се нагледам на 23 камъковите тънки от марката, по ги харесвам от Полетските (не говоря за големие Полет 16 и 17 камъка, те са сингъл малц :) )
Честито и от мен за придобивките n_thumbsup

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: "Съботните" часовници на rosen_er

Мнение от rosen_er » 24 апр 2021 16:12

Минах през битака тази сутрин - все по-постно става.
Едно Восточе 2602, абсолютно като първият ми часовник ,историята на който съм разказвал тук.
В прилична кондиция предвид не малкото му годинки:
Изображение Изображение Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”