Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от miroman » 15 яну 2021 20:15

А рубинчета не можеш ли да залепиш? Капачета от баланси сигурно ще станат...
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 15 яну 2021 20:23

Няколко часовника, които могат да минат за куриозни или екзотични:
- Три механично-дигитални часовника. Кой от кого е черпил вдъхновение?
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
- Два часовника "HMT" от Индия, по лиценз на "Citizen":
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
- Един по-стар часовник, от Съединените щати. "Elgin" със 7 камъка, произведен преди Втората Световна война, през 30-те години на миналия век. От вътрешната страна на капака има надраскан "автограф" от часовникар, работил по часовника, датиран от 1939 година!
Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
- И накрая едно красиво часовниче. "Sulka", 17 камъка. Според "Микролист" е произведен в Сенегал, Дакар.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 15 яну 2021 20:30

miroman написа:
15 яну 2021 20:15
А рубинчета не можеш ли да залепиш? Капачета от баланси сигурно ще станат...
Добра идея!
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 15 яну 2021 23:34

Аз съм малко на различно мнение,що се отнася до колекцията на Сашо Грозев. Присъщо на начинът ми на комуникация,който търпи малко задръжки и цели максимална прямота ще се опитам да изскажа някои мои мисли по тази колекция и това "събирачество"
На първо място има много добри попадения, но ги оставя така,както са си с кусурите, неправилна сглобка, мешани стрелки,кой работи-кой не. Тоталното събиране на интернационални марки, теритическият нонсен в повечето случаи и непознаване на конкретните модели, включително и исторически данни, превръщат сбирката в голямма степен на една изсипана огромна маса от всякакви образци, макар и да присъства стремежа за систематизиране. Първоначалният импулс за купуване на вся и всьо, понеже е евтино, би трябвало вече да се прекрати, огромните ресурси хвърлени на вятъра ще бъдат тепърва осъзнати, трябва да се наблегне на по-малко екземпляри, или с без,или с по-малко дефекти, които подлежат на отстраняване. Купуването на световннонеизвестни марки ,без всякакви достойнства с дървени механизми ,само защото са сстрували 5лв. е нонсенс, не стават нито за донори, нито за хвалба. Стремежа както писах, към количество, естествено оказва влияние и в/у качеството ,като при едни Сейко примерно, които са от най-евтините и масови модели, плод точно на грешната стратегия. Аплодисментите ми са за наистина много добри попълнения на стари руснаци, и някои други марки от времето на соца. При западните и японски часовници, се предполага да имаш повече знания и опит кое блести и кое е злато. Стремежът при показване на нови придобивки ,би трябвало да е изчистен от фрапиращи франкени и ментета у макар ,че Сашо добросъвстно споменава за съмнения при някои часовници, ро и съмненията му граничат и толкова колкото са му познанията. Никой не се е родил научен и всички ние сме почнали от "0" Конкретно последният ORIS не само касата е сменена, а и самиятмеханизъм и циферблат е много съмнителен са една такава марка, която е на най-малкото средно, а имат и модели на доста високо ниво часовници. Това само като пример, а иначе пожелавам на титуляра на темата - по0малко инпулсивност, повече консултации с колеги, (лично на едно момче ,се оказа ,че съм му спестил за година барем 5-6 хил.лв.) което се научи да пита. И не на последно място, да се купуват наместо 10 - 20 разтревожени незнайници, по-дубре един стойностен като колекционерско и в часовникарско отношение часовник. И тука диапззонът е много голям, но във всеки случай не трябва да се търси и в аукциони от 1лв.
Надявам се да не бъда разбран неправилно, но самата колекция показваща чудни неща до скраб, говори ,че трябва нещо да се прецизира. Иначе трупането в кутии,кашони и мази, ми е познато, но е неефективно от всякаква гледна точка. А и иначе погледнато, всяка една колекция ,трябва да има тематика, многото тематики е като многото информация т.е. липса на такава.
Пожелавам на Сашо Агрозев да си запази апетита, но и да вика "Стой" преди да стреля и може би един ден ще ме разбере. Успех в хобито.

Както писа и Миро , за Невата може да се свалят накладни камъни ит противоударни у-ва на скапани механизми и са аналогични. Това е и интресното на този модел Нева, макар оригиналният замисъл е на немска марка :wink:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 15 яну 2021 23:35

.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от roca » 16 яну 2021 00:29

Seikosha написа:
15 яну 2021 23:34
Аз съм малко на различно мнение,що се отнася до колекцията на Сашо Грозев. Присъщо на начинът ми на комуникация,който търпи малко задръжки и цели максимална прямота ще се опитам да изскажа някои мои мисли по тази колекция и това "събирачество"
На първо място има много добри попадения, но ги оставя така,както са си с кусурите, неправилна сглобка, мешани стрелки,кой работи-кой не. Тоталното събиране на интернационални марки, теритическият нонсен в повечето случаи и непознаване на конкретните модели, включително и исторически данни, превръщат сбирката в голямма степен на една изсипана огромна маса от всякакви образци, макар и да присъства стремежа за систематизиране. Първоначалният импулс за купуване на вся и всьо, понеже е евтино, би трябвало вече да се прекрати, огромните ресурси хвърлени на вятъра ще бъдат тепърва осъзнати, трябва да се наблегне на по-малко екземпляри, или с без,или с по-малко дефекти, които подлежат на отстраняване. Купуването на световннонеизвестни марки ,без всякакви достойнства с дървени механизми ,само защото са сстрували 5лв. е нонсенс, не стават нито за донори, нито за хвалба. Стремежа както писах, към количество, естествено оказва влияние и в/у качеството ,като при едни Сейко примерно, които са от най-евтините и масови модели, плод точно на грешната стратегия. Аплодисментите ми са за наистина много добри попълнения на стари руснаци, и някои други марки от времето на соца. При западните и японски часовници, се предполага да имаш повече знания и опит кое блести и кое е злато. Стремежът при показване на нови придобивки ,би трябвало да е изчистен от фрапиращи франкени и ментета у макар ,че Сашо добросъвстно споменава за съмнения при някои часовници, ро и съмненията му граничат и толкова колкото са му познанията. Никой не се е родил научен и всички ние сме почнали от "0" Конкретно последният ORIS не само касата е сменена, а и самиятмеханизъм и циферблат е много съмнителен са една такава марка, която е на най-малкото средно, а имат и модели на доста високо ниво часовници. Това само като пример, а иначе пожелавам на титуляра на темата - по0малко инпулсивност, повече консултации с колеги, (лично на едно момче ,се оказа ,че съм му спестил за година барем 5-6 хил.лв.) което се научи да пита. И не на последно място, да се купуват наместо 10 - 20 разтревожени незнайници, по-дубре един стойностен като колекционерско и в часовникарско отношение часовник. И тука диапззонът е много голям, но във всеки случай не трябва да се търси и в аукциони от 1лв.
Надявам се да не бъда разбран неправилно, но самата колекция показваща чудни неща до скраб, говори ,че трябва нещо да се прецизира. Иначе трупането в кутии,кашони и мази, ми е познато, но е неефективно от всякаква гледна точка. А и иначе погледнато, всяка една колекция ,трябва да има тематика, многото тематики е като многото информация т.е. липса на такава.
Пожелавам на Сашо Агрозев да си запази апетита, но и да вика "Стой" преди да стреля и може би един ден ще ме разбере. Успех в хобито.

Както писа и Миро , за Невата може да се свалят накладни камъни ит противоударни у-ва на скапани механизми и са аналогични. Това е и интресното на този модел Нева, макар оригиналният замисъл е на немска марка :wink:
Със риск да те повторя, и да стане нещо като "хейт", макар да не го целя, аз споделих подобно мнение преди 4-5 месеца. Дори предложих за едни Звезди, веднага след като се нормализират нещата да потърся по-запазени каси или задници, мисля че имам, но не съм търсил, и просто да му ги изпратя, защото си заслужава да имат завършеност и по пълен блясък, но мисля че тогава коментарът беше, че така му доставят удоволствие. И все пак аз не бих сложил в колекция часовник, който да зная че е неработещ, макар да зная че не го нося и след 3 години ще му е нужна профилактика, или такъв със счупено стъкло, или с изтрита каса, или неправилна коронка...изобщо всички кусури. Такива слагам в една кутия и си чакат деня, но се старая максимално много от тях с времето да приведа в пълен вид.

Иначе има и неща за който благородно завиждам, но повечето бих ги причислил към "кутията".
Не се засягай, просто като съвет, за една по-добра, по-пълна и по-стойностна колекция :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от stepona555 » 16 яну 2021 02:55

По въпроса за външния вид няма да коментирам , когато изпадне нещо на 60 70 години като ново е добре , ама повечето си имат следи от носене , и достигаме до момента дали да се остави така , или да има козметични корекции които в много случаи намаляват видимата степен на износване , но понякога оригиналното състояние е за предпочитане.
така че както му харесва , все пак той си ги събира за негово , а не за наше удоволствие.
И от мен един съвет , руските часовници са интересни , но все пак те са една доста малка част като модели и като времеви диапазон , останалите без значение японски еропейски или американски са доста по разнообразни и като дизайн и като много интересни технически решения .
Не е лошо да се пооглеждаш и за часовници с история , със собствени механизми .Тук подкрепям напълно колегите.
Но иска четене на доста информация за което е нужно повече свободно време .
И не на последно място участието даже и пасивно в началото в поне един чуждестранен активен форум е доста полезно.

С няколко думи "Когато теменугите цъфтяха ...."
Успех и късмет !

ПП
Предложението за Звезди със запазени задници :o силно ме заинтригува lol2
Може ли малко снимков материал на задниците :D
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 16 яну 2021 08:00

Благодаря на всички колеги, за изказаните добронамерени мнения!
Всеки има свое мнение и е хубаво че го изказва. Аз също си имам свое мнение и то не е задължително да съвпада с мненията на другите...
Знам че сбирката ми е доста еклектична и не смятам да се оправдавам за това. Просто животът е такъв, има от всичко - нито е перфектен, нито е за изхвърляне... Не мога да бъда твърде сериозен и в тази област, това ми хоби е за разтоварване от сериозността на битието... Опитвам се да задоволявам любопитството си и не ми е интересно да се съсредоточавам в някакви тесни граници.
Не знам на къде ще отиде хобито ми и не го пришпорвам.
Пожелавам на всички да се забавляват от досега си с произведенията на часовникарското изкуство и това да им носи удовлетворение! Обратно означава да започнат да си начисляват клас професионален опит! :) За мен изминалите две години в света на часовниците бяха вълнуващи и прекрасни!
Извинявам се ако съм обидил някого с "неправилни" часовници! Съзнавах че са такива, но просто исках да събудя някакви реакции, да има дискусии, форумът да се пооживи, да стимулирам други участници да публикуват по-хубави неща от моите. Дали съм успял преценете сами...
Благодаря на всички и за всичко и до нови срещи!
Сашо
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 16 яну 2021 15:10

Аз винаги се радвам на постовете на Сашо, споделям и подкрепям също и мнението на Мишо защото се припокрива напълно с реалността и иситината, но в мемента никой не проследява хостограмата т.е. приодът на развитие.
Аз все още съм разпилян, а в момента върви 10тата година от хобито ми. Все още купувам часовници за 2-3 евро които са ми интересни и след съживяване и обновяване не надминават 20-30 евро продажбена стойност която така и не осребрявам, защото мразя да продава. *мързи ме а и нямам стимул.
Също така имам възможност да се докосна и до немалко скъпи часовници които безпристрастно да ми напомнят, че не са нищо особено, въпреки големите историй и високите цени. Тези в темата за просто преминаващи....
Та да се върнем на немалката колекция на Сашо.
Различните посоки в интересите са нормални за хора които се интересуват от много неща. Защо да не разбере адаша към коя точно ниша би се увлякъл по сериозно. Точно така аз разбирам нещата. Не съм психолог, но виждам същите "стъпки" по които минавам и аз. Започнах със съветски. Наистина сериозно увлечен купувах почти всичко о което достигах и за което можеш да платя. След това Митко-атома ме запали по японските и следващите години пък се ориентирах по тях. Поради липса на добри предложения при съветски последните ми интереси се пренасочиха към японски, от там пък започнах да пробвам, а и харесвам кварцови.... е по тази логика и аз съм в същата позиция като адаша. Преди години спрях да броя насъбралите се но вероятно са към 500-600 в момента, но продължавам да харесва съветските, старите японски, дигиталките, старите кварцове.. да не забравим джобните...
Ще завърша като заставам напълно зад Сашо защото и аз съм в същият отбор. Иска ми се и се стремя към кристализиране, но това става бавно, а за две години ако не е насила (търговия) няма как да стане.
Припомням си също, че с показаните часовници по-горе в колекцията съм понаучил и интересни неща .. за Прим например и много други. Така, че интересът и към фактите и историята също е налице.
Похвала и за Мишо и останалите които се опитват да спестят усилията и ресурсите като пробуждат интереса направо към следващият етап, но и Бен Джонсън не е могъл да ходи преди да навърши годинка. А с този хъс от Сашо се очаква много големи постижения и респект.
Поздравления и давайте все така!
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 05 фев 2021 18:17

Да побутна лека темата си! :)
Така, до къде бяхме стигнали?
Представянето на първата част от часовниците ми завърши доста емоционално...
Никога не съм си представял че е възможно досегашната ми активност да предизвиква раздразнение или досада сред част от участниците във форума...
Мислих известно време върху нещата и реших да променя поведението си. Занапред смятам да публикувам предимно в моята тема. За тези 7-8 месеца, през които съм част от форума, редовните участници вече са си изградили някакво мнение за мене. Така тези, които не одобряват това което правя ще могат да избягват темата ми и няма да се дразнят от публикациите ми в сериозната част от форума. Ще публикувам и в несериозните теми, те затова са несериозни, че да не се впрягаме чак толкова...
Какво съм си избрал сега?
Съветски дамски часовничета, фини и прекрасни, много от тях и позлатени. Харесвам ги и съм събрал някои и друг часовник. Знам че не са особено популярни, но за мен това няма значение.
"Слава"/"Cornavin" - калибри 1600 и 1601.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И малко "Чайки", калибър 1601.А:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 09 фев 2021 18:50

В продължение на темата за дамските часовници, няколко такива от Япония.
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от agrozev » 12 фев 2021 19:56

Малко по темата "Молния".
По принцип не съм голям фен на джобните часовници. Затова и отношенията ми с марката "Молния" не започнаха с любов от пръв поглед. Случайно ми попадна някакъв странен и голям ръчен часовник, явно с китайски корпус, в който беше сложен голям механизъм. Беше направен без циферблат и с прозрачен долен капак, това май се нарича "скелетон". Видях че механизмът е "Молния" калибър 3602 с 18 камъка. Часовникът работеше, при това добре, но на мен ми се стори кощунствено спрямо "Молнията" и реших да поправя това като си взема някоя неработеща "Молния" и сложа в нея механизма. Така и направих. След това вече попоглеждах и пазара на джобни часовници и съм си вземал някоя и друга "Молния" без много да им обръщам внимание. Реших да взема няколко с инвестиционна цел, нали цените им няма да падат, а ще се вдигат. Събрах и няколко донори за доокомплектовка и резервни части. Така си и стояха в кутиите.
Тези дни се сетих за тях и ги извадих да се позанимавам. Бях решил да им търся нови собственици. Миене, лъскане, полиране на стъкла, окомплектовка, намерих и кюстеци за всеки от тях.
Обаче... покрай работата върху тях и особено снимките, постепенно се влюбих в тях. Знам че не са нищо рядко и особено, нито са в идеално състояние, но реших да си ги задържа. Даже и да ги увелича. Оказа се че имам и часовник с механизъм с 15 камъка. Има някои които чакат окомплектовка. Даже в един от часовниците се оказа че имам механизъм на ЧЧЗ с прецизен регулатор и "женевски вълни". Сега ще си търся неработещ "Кристалл" с добър външен вид, за да сложа в нея този красив и работещ механизъм, сложен в "Молния" със съсипан циферблат.
След толкова приказки, ето и часовниците:
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
И накрая, красотата на механизма от ЧЧЗ:
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от atanweb » 12 фев 2021 20:39

Поздравления! Молния са една сладка и неустоима авантюра. Има много модели и човек никога няма да сбърка с тях.
Здрави механизми в много от случайте просто засъхнали. А както и ти си показал, някой от механизмите са истинска прелест. Много подходящи за обучение. Когато човек се увери, че не са сложни ще се запознае по отблизо с работата на механизмите. След това може да се прехвърли на Победа-Зим който са като ималени техни копия.
Аз също имам 10-15 от старите красиви Молния с малките корпуси, но ми се мотаят и някой от онези с капаците които са откровенно казано зле и те съветвам да не си вземаш такива колкото и апетитно да е. Може би само за донори, но когато часовника е на масата и тръгнеш да го осакатяваш се получава онова чувство за което сподели по-горе... и крайна сметка оставяш часовника жив"
Смятам, че Молния е неизменна част от съветските часовници и са на високо ниво спрямо много други произвеждани в тази епоха. Да напомня, че има Молния хронограф и Миро може да се похвали с няколко прекрасни бройки.
Пожелавам ти и на теб такъв-такива.
Чудесни снимки. Отново поздравления!
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от Seikosha » 12 фев 2021 21:49

Прозрачното стъкло отзад, а и частичната,или почти пълна липса на циферблат са от основните атрибути на "Скелетона" но основното е скелеторизирането на механизма,т.е. платината и мостовете не са плътни, а са изрязани (кухи),като може би при някои само моста на баланса е цял.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовниците на Agrozev (Александър Грозев).

Мнение от rosen_er » 13 фев 2021 08:40

"Прецизен" механизъм е използван и по-късно ,след Кристал, в най-обикновени Молнии.Тогава и "вълните" са само спомен.Ето една биташка такава Молния:
Изображение Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”