Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от stepona555 » 07 яну 2016 12:00

Едно птиче ми каза , че някой ще реставрира стари часовници с музикално приспособление вътре .
А дано поне някоя снимка да видим и ние , стоим и чакаме като римлянче на стъклото на сладкарница броейки пастите.
Поздрави :b
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 07 яну 2016 13:10

Това птиче много бързо бе :)

Не само снимки ще има, ами и резултат. И искрено се надявам да е поне наполовина положителен.

Вече сериозно - ще направя тема и ще пиша там. А после - каквото Слава покаже :)

Само че едва ли ще почна със снимки. Това е такъв случай, който пада на саат-будала един път в живота или по-рядко :)

С Павлин говорихме. Ще ползвам форума за чернови журнал. И ще трупам всичко, квото се появи в отделни теми.

Засега мога да кажа само следното:

1. Вчера получих два масо-габаритни макета на Слава транзистор, цели, без загуби и щети по пътя.
2. Огледах ги под лупа. Едната е баш таман, в другата е текла батерия. Бая е текла :(
3. Отвинтих капачките на батериите. Пробвах за верига и ток на консумация в захранването. И на двата - нула.
4. Сега ще чета за машината. За начало - кинематична схема. Не ми е ясно, как се местят стрелките. Не бързайте да пишете за халката отзад! Нея я знам, ама не я пипам! Откъде да знам, дали е в ред механизма за сверяване? Това, че Асен ги е отварял, никак не мога да предотвратя. Ама натам съм длъжен :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от rosen_er » 07 яну 2016 15:41

Ето ти "помощник".Машините би трябвало да 1:1 ,но ще чакам и твоето мнение :wink:
http://www.timetrafficker.com/about/wat ... manual.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
и тук за Accutron 214
http://www.yeagley.net/Accutron/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 07 яну 2016 16:14

Това ще го пренеса в отделна тема, и в друг раздел. Не в ремонти, а в механизми.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 07 яну 2016 19:38

stepona555 написа:Мехлем за душата ще видиш във пост 499 и ако искаш можеш да го спасибнеш
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=8144&page=50" onclick="window.open(this.href);return false;
В Украйна е Коледа. И Сергей изигра страхотно дядо Мраз.

А аз си налях сериозна доза и сега разпускам.
Имам сума служебни дертове, двайсетина саатя за оправяне, две-три пдфки за четене. Ама за@... отсвирках всичко и си сложих един Луч на ръката. Оня, същия.

И сега го гледам без лупи, очила и фотосапунерки и се кефя на първия си хронометър.


Щото ако аз имам психично отклонение по въпроса за точност (двойно по-добре от заводската), то Сергей въобще не е в нашето пространство и време, той цели 10% и гарантира 25%.

Тодоре, БЛАГОДАРЯ!

Сергей, СПАСИБО!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от stepona555 » 07 яну 2016 21:20

Наздраве , радвам се че ти хареса :) .
Моите все още пътуват n_sad , еспанеца е най бавното нещо на света , ама еспанец по време на празници , това не може да се измери nono .
Днес Сергей се записа в еспанския форум и ще почваме да разясняваме що е туй Лъч 3055 иберико и има ли почва на Пиринейския полуостров

http://www.hablemosderelojes.com/forum/ ... Eletronika

:b :b :b :b
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 07 яну 2016 23:02

Ами тогава преведи им:


> Таки получил. Сегодня.
> Аааааааааааааааааааа!
> Позже буду писать, фоткать и вообще. Щас балдею :)
> СПАСИБО, ДЕД МОРОЗ!


Варбан,
забыл тебе написать. По моим расчётам твой Луч в сутки уходит на -0,014 с., что составляет ~ 0,7% (143 раза) от заводского допуска. :-)
Надеюсь, моя методика настройки точности меня не подвела. Впрочем, будет возможность и желание, можешь сам провести свои замеры. Только помни, что в случае с Лучом 3055 нужно выводить среднее значение хотя бы минут за 5. ;-)

Сергей.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от stepona555 » 08 яну 2016 23:39

Хайде дай някоя снимка да оплакнем окото , ти сега да не си изпаднал в раздвоение на една ръка Лъч на друга Слава очи тъмнеят ....
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 яну 2016 02:16

С таблет - толкова:

Изображение

Ще го снимам утре, заедно с Трололо :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 12 яну 2016 16:15

В темата по събиране на инфо за Слава Транзистор споменах двама души от авиабазата.
И обещах линкове за техни писанки.
Клапауций: http://klapaucy.livejournal.com/" onclick="window.open(this.href);return false; и основно http://www.wrk.ru/forums/viewforum.php?id=185" onclick="window.open(this.href);return false;
Андрей Суворов: http://users.livejournal.com/suvorow_/" onclick="window.open(this.href);return false; и няколко негови статии:
http://www.popmech.ru/weapon/14895-oshi ... rova/#full" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.popmech.ru/made-in-russia/59 ... sila/#full" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.popmech.ru/history/8493-zhiz ... niya/#full" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.popmech.ru/technologies/5849 ... ogov/#full" onclick="window.open(this.href);return false;
И първоаприлски майтап: http://www.popmech.ru/weapon/7087-spets ... tank/#full" onclick="window.open(this.href);return false;

С Андрей се познаваме задочно най-отдавна. Още отпреди интернета. Той беше модератор на FIDO7.RU.SPACE и именно той на времето обяви темата "Били ли са американците на Луната" за оффтопик ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 19 яну 2016 23:40

Заприказвахме се с dreadx за батерии, че се сетих за една случка:

На времето се е налагало да зареждам батерии за ей такова животно:

Изображение

http://forums.balancer.ru/community/201 ... l#p2660628" onclick="window.open(this.href);return false;
да го захранвам със супербатерия, набрана от китайски AG-та. Май бях наврял двайсет батерии в щатния отсек :)
Щото неговите отидоха бързо на кино, особено като работеше с принтер :)
За първия имаше и акумулаторен пакет, ама замина :(
Него ми го откраднаха, остана само принтера.
След това на битака видях такъв калкулатор, ама залят с кола :) Някои копчета му лепнеха. Но като почакаш малко, излизаха, лято беше :)

Продавачът му поиска некви луди пари... към поюовин заплата, аз контрирах със сума за боза и баничка :)
Той ми разправя, че е супер - американски, Хюлет Пакард, пък аз му показах, че е сделан в Сингапур, демек реплика, както викат на стрелките :) И му разправям, че половината такива не щат да смятат верно.
Ма той каза, че предлагания не е от тия :)
Е, сам влезе в капана.
Казах му, че ако събере (или умножи, или нещо друго - не помня) направи с този калкулатор, го вземам на там някаква прилична цена. Иначе - ниско-ниско, по-ниско от тревата :)

Разбира се, че не можа. Интересно, че не се замисли, къде му е равното :)

Взех го, щото сеирджийте почнаха да го подкачат, че от сутринта нищо не е продал инако не продаде тази трошка, няма да му върви :)

Взех две гумени бири, щото прегракнахме от викане, някой извади чаши, друг затича за мезе, и почнахме приказка. Продавачът всв се интересуваше, за какво ми е сингапурската реплика, и аз се чудех, какво да измисля, щото не исках да си развалям отношенията с него. И ми щракна - ми заради паметите! Оригиналния има много, тоя може да има по-малко, ама в паметите събира и изважда, че и телефони може да помни :)

А после намерих още един, с потелши батерии, разяли малко шлейфа. Оправих гпо с токопроводящо лепило и сега имам два, с два принтера. Принтерите не ги ползвам, ама калкулаторите - постоянно. Аз не мога бързо да смятам с нормален, още от студент свикнах с преограмируеми, и то с обратна полска логика. Или Электроника, или НР :) И на компютрите, с които работя, имам емулатори.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от stepona555 » 20 яну 2016 00:12

Оправих гпо с токопроводящо лепило
Това е единствения разумен начин за свързаване на пластина към елемент ако я няма фабрично.

На колегата дето само малко нагрял батерията , ако я нагреш малко не хваща спойката , ако я нагрееш достатъчно за да запоиш (запояваната повърхност има температура по висока от точка на топене на припоя) сещай се какво става вътре.
Сигурен съм ,че работи , ама колко и с какви параметри...
И точкови заварки съм пробвал без таймер , с акумулатор , да няма проблем с тока
Експериментите са интересно нещо , но работещ краен резултат е друга бира
:b
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 20 яну 2016 00:25

Като се добера до клавиатура, ще напиша, как правех термодвойки от квото се сетя :) Страшен треш, трябва да запиша клип :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от stepona555 » 20 яну 2016 14:31

viewtopic.php?f=55&t=5428&p=49770#p49770" onclick="window.open(this.href);return false;

Не си само ти хронометричен вече :yahoo , от толкова точност чак картона на кутията вибрира lol2

:b :b
Изображение

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от dreadx » 20 яну 2016 21:42

stepona555 написа:
Оправих гпо с токопроводящо лепило
Това е единствения разумен начин за свързаване на пластина към елемент ако я няма фабрично.
Що я дъвчеш все тази спойка? - виж на картинката колко е голяма батерия AG-7, раздели според мащаба колко е дебелината на проводника, колко голяма е самата спойка.. И прецени колко време ми се е налагало да я ПРЕнагрявам.

Или искаш да кажеш, че ако ТИ се опиташ да я направиш, няма да стане? - ще прегрееш батерията, докато уцелиш да я запоиш и т.н..? ОК, може да опиташ с токопроводящо лепило - и аз няма да те критикувам за това.

(- въпреки, че пък на мен ще ми се види пълна бунащина да закрепиш жицата с токопроводящо лепило за неща, които се запояват идеално.. ама пък е вариант. :)

Ами нали и машината за запояване на крачета на циферблати работи точно така - много рязко и много за кратко нагрява в много малка площ, така че отпред да не изгори боята. И не изгаря.

А точковата заварка сигурно е студено сплавяване на детайли и там изобщо няма нагряване?

И нарочно го пуснах този Сейко-Кинетик в другия форум, за да видя как веднага ще ми напишат: "-- лелеейй, малееей - осрал си часовника!" - Ами върнах го от отвъдното, предвид, че някой друг преди мен му беше загубил известно количество части (то пише там подробно какво съм правил, и защо).

Но и използвах момента да отбележа, че Кинетика не е нищо по-особено и не е някаква извънземна технология (не е чак някакъв повод да се прехласваме). Просто един добре направен часовник. Но най-голямата му ценност се състои в това, че са се погрижили да не трябва да го носиш през 3 год. за смяна на батерия - и да се изявяват върху него разни посредствени специалисти - "часовникари".

Вземи сега една умряла батерия AG-7 и направи точно същата спойка, като преди това й завреш един температурен датчик в специално пробито за целта отверстие - така че да контактува с предната пластина, която ще се запоява.
Ако имаш възможност, запиши как се изменя температурата по време и ще разгледаме резултата.

Интересно ми е да разбера колко точно се нагрява за секунда и половина - може пък субективната ми оценка да не е вярна и наистина да се нагрява повече от допустимото. Може и да си прав, но не и с тези.."форумни аргументи":

- Лелее, какво си направил!
-- Е добре де, а как се прави?
- Ами не знам, ама със сигурност не е така!

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”