Кулинария!

Тук пишем за каквото се сетим
dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Кулинария!

Мнение от dreadx » 20 окт 2013 21:39

sheretudis написа:само салами и готови кюфтета нагъвам
Използвай свободната седмица, за да нагънеш някоя сгодна женица.
Овладяването на готварското изкуство може да отнеме време.. :)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Кулинария!

Мнение от DHM » 20 окт 2013 21:49

dreadx написа:
sheretudis написа:само салами и готови кюфтета нагъвам
Използвай свободната седмица, за да нагънеш някоя сгодна женица.
Овладяването на готварското изкуство може да отнеме време.. :)
То туй му е по-непонятно и от готвенето, Боре :lol: Той бачо ти Ангел само от каракуди разбира и съвсем.....ама съвсеееееееемммм малко от саати :D :lol: lol2
.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Кулинария!

Мнение от sheretudis » 21 окт 2013 10:23

plamenhar написа:
sheretudis написа:стига бе стига сте писали или поне не показвайте снимки че моята отиде за седмица при майка си и само салами и готови кюфтета нагъвам

Що ми се струва,че си един от първите,който сложи снимки на препълнена маса? :b
верно бе ама то беше във връзка с възможностите на фотоапарата ми а сега съм принуден да преглъщам слюнки Не е хубаво така :lol:

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Кулинария!

Мнение от sheretudis » 21 окт 2013 10:30

Seikosha написа:Ми тя твойта още преди месец замина при майка си за седмица :o Чети и се научи да готвиш,кефа е като след добре отремонтиран часовник,само дето участват и повече сетива drool2
а няма ли да е по лесно да пратиш някоя готова тавичка следобед на еконта с моя адрес То захладня и едва ли ще се развали Много ще те хваля-обещавам n_sad

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 06 ное 2013 18:00

Ми да се включа! Лесни и бързи за правене ястия,както ни харесва на нас мъжете.Тоест да не се пипкаме в кухнята, а докато правим нещо ,да вършим и други неща.
Повечето неща ще бъдат свързани с морето,тъй като ми е под носа-както се казва.
Финансова ревизия! Как Ви звучи?Ревизорите и те ядът риба,даже я ловят, че и ми дадоха една рецепта,изпробвана във времето. Секретна с разрешението на финансовият министър/бившият/
Риба скумрия/солена/...............
Избираме 4-5 скумрии, като за ревизор. Почистваме ги.След това ги заравяме в морска сол за 10-15 часа.Измиваме и оцеждаме за около час, два.Счукваме чесън и натриваме добре рибата след което я овалваме в червен пипер и мерудия/пой ,сминдух/
Всяка риба се увива в хартия/основен атрибут на проверяващият ревизор/ и я оставяме да престой два-до три дни/докато трае ревизията/.Поднасяме я нарязяна с магданоз,копър и естествено напитка,нещо като бяло вино или по хард-водка.Препечен хляб е за предпочитане.После чакаме резултата...............
Практиката сочи ,че обикнованно така направената риба изобщо не се задържа в хладилника,даже както съм писал/ престой два три дни/,едва ли!!Ще видите!
Но тъй като на масата скумрията би се чуствала самотна можем да добавим и едно ястие на признатите морски хора:

Миди по Холандски
Чудесно мезе,предпочитано от ген. Бирозов.По нататък ще разкажа за личният му готвач.
Един буркан с консервирани миди/ако няма пресни/растително масло около 50 гр.,оцет,щипка сол,чер пипер,връзка магданоз,едно яйце и чесън .
Просто правим една майонеза,която се смесва със счуканият чесън. Изцеждаме мидите ,слагаме ги в една чинийка,разбъркваме ги с майонезата.Сервираме обилно поръсени с магданоз и..........гарнираме отстрани с чашки водка. И пак чакаме резултата.........
Ако пък мидите са пресни,измиваме,попарваме,оставяме ги да се накиснат в техният бульон за около 1 час ,изцеждаме и в майонезата.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Кулинария!

Мнение от plamenhar » 06 ное 2013 19:04

Първата ти рецепта ми харесва много.
Понеже като ходя по ресторанти почти винаги имам проблеми с мезето за водка.
Нямат подходящо.Нямат и доматен сок.Не мога да разбера.Какво им пречи да имат сельодка?
И затова минавам на мастика с таратор.

Но за мидите-не смея. :mrgreen:

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 06 ное 2013 19:28

Следи страницата ще има изненади. :b

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кулинария!

Мнение от varban » 06 ное 2013 19:52

За водката и сельодката.
Аз много-много водката не я тача. Успешно я замествам с ракиица :)
Ама като студент научих един номер.

Необходими продукти: лук, растително масло, лимон, сельодка, водка.

Лук - лют. Олио, зехтин - всякакво. И лимон тоже. Водка става всякаква, и руска в това число. След първите 200-300 грама става и воден разтвор на етанол 40 обемни процента. Сельодката... с нея е по-сложно. Най-добрата е калининградска или латвийска, в 5 килограмови кутии.

Трябват също полиетиленови пакети, един пакет на една бутилка на един човек.

Предния ден се прави подготовка - всяка бутилка се слага в полиетиленов пакет, частично напълнен с вода. Ако е тънък, се пълни с лед, бутилката се навира в леда, налива се вода и пакетът се завързва около гърлото. И във фризера. Или на балкона, както беше тогава... навън беше по-студено :)

Сельодката се реже, за да не се налага да се върши прецизна работа по време на пиенето, лук, олио, лимон - това е неприлично за обяснение, и се сяда на масата.

Водко-ледените монолити се увиват в салфетки и така се слагат на масата. В случая беше красиво направено - в кофички за шампанско. Интелигенция, нищо че са химици :)

Та да се върнем към текущия момент - даже горнооряховска водка със сельодка от Билата стават приемливи по този начин.

Съотношението може да варира... абе две-три бутилки на кило сельодка е добре :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Кулинария!

Мнение от plamenhar » 06 ное 2013 20:12

Е,това за сельодката го знам от преди 40год.
Мой роднина учеше в Москва за ядрен инженер и носеше от там.
От тогава я уважавам тази риба като мезе.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кулинария!

Мнение от varban » 06 ное 2013 22:29

А гъби? Имам предвид мариновани à la russe :) Или солени... то това е буквален превод, най-близко е кисели гъби, по аналог на кисело зеле :)

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 12 ное 2013 15:51

СУПАТА НА ФИДЕЛ
500 гр.домати,две глави лук,1/2 чаша червено вино,средно голяма краставица,няколко маслини,две склидки чесън,две суп.лъжици зехтин,една пиперка,връзка магданоз,по щипка сол и захар. Доматите се обелват,чесъна се стрива,останалите продукти се нарязват на малки кубчета, а маслините естествено са без костилки.Всичко се смесва и поръсва обилно с магданоз.Няма черен пипер в супата, но ние като едни истински българчета,трЕбва да сложим.Сервира се студена . Гарнитура -водка!

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 12 ное 2013 16:00

Да не мислите че се базикам ,но това лято като ми влезе перото, събрах 21 жени и един мъж на моето бунгало и им спретнах един рибен обяд.Сам всичко...... от салатите до магданозааа.
Изображение

Изображение

Изображение

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 12 ное 2013 16:02

Че и купон стана!
Изображение

Изображение

Изображение

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 12 ное 2013 16:05

И бях признат за най откачения !
Изображение
Отличен с престилка!
Изображение

zito
Reactions:
Мнения: 43
Регистриран: 10 окт 2012 12:13

Re: Кулинария!

Мнение от zito » 12 ное 2013 16:11

В магазините открих Испански хек на много сносна цена около 5 лв. Обелен и шоково замразен. По старите от нас (ние сме си още младички),помнят прекрасният вкус на Черноморската мерлуза. Те това е нещо подобно. Ще Ви предложа прекрасна комбинация от риба и сочна шунка -ново ястие. Лесно е да се подготви и прави за една прекрасна вечеря .....................

4 пресни филета от хек (около 2 см дебелина)
8 тънки резена шунка
Магданоз, сол и пипер
Зехтин
2 цели червени чушки (за обслужване)
ПОДГОТОВКА
Чушките:
Трябва да ги опечем и да минат през пилинг,като махнем и семките.
Нарязваме ги на ивици ,тънко за да се осигури обслужващият елемент.
Риби:
Фолио намазано със зехтин.
Увийте всяко филе в шунка , използвайте две парчета за всяко и за по сигурно.... с коктейл стик го прекрепяме (клечка ,демек)
Поръсете нарязан магданоз върху всяко филе, подправете със сол и черен пипер и ситен дъжд с малко зехтин. Е това си е поезия!!!
Поставете във фурната и печете около 25 минути,отвиваме фолиото и продължаваме, докато шунката става тъмно и леко хрупкава, а рибата е оферта към нея!Така трябва да си помислите,като я гледате.
Поставете филетата в горната част на чинията ,където е разположен пипера и сервирайте.
Сервира се със зелена салата и бебето картофи т.е малки хрупкащи .........
Бяло сухо вино ви трябва,определено.Много от хубавите вина които консумираме са купаж от две или повече вина. За блюдото предлагам да се консумира бленд от Шардоне и Совиньон Блан. Тук Шардонето има водеща роля. Прекрасния златист цвят и финния аромат в който преобладават зрели плодове съчетани с ванилия, мед и ядки, предлагат усещания за ябълка, кора от грейпфрут и минерална чистота. Когато пиете това вино с изключително траен и благороден финал, не забравяйте кулинарния шедьовър , който оставя приятни усещания дълго след като сте го преглътнали. На втората чаша ще се сетите за мен!

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”