Seiko

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Seiko

Мнение от roca » 11 фев 2021 22:17

Не зная дали това ще ти свърши работа:
https://www.youtube.com/watch?v=Dx0IvbQ2aiE
Някъде от около 2:20 нататък...доколкото разбирам трябва да видиш кога е следващото пълнолуние, примерно на 17 в случая от клипа, след това си нагласяш 17-ти на календара, според мен тук трябва играта да е с малката стрелка на лунната фаза да застане примерно на 17-ти (може и да греша) и след това да нагласиш луната да е в центъра, т.е. тогава имаме пълнолуние. Оттам нататък би следвало той да си ги следи.
Точно такъв не съм виждал, изглежда много добре. Поздравления!
Имам сблъсък с няколко 7Т32B (т.е. без лунната фаза), това мисля си е наименованието на калибрите, и по-спомен може би слабото място са им бобините..т.е. най-чупливото според мен.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 12 фев 2021 15:43

Интересът към тези модели е нещо като цунами което се е породило от голямото земетресение и големият интерес към серията с 7a механизмите. Да напомня, че реаликата между 7А и 7Т е голяма.
7А е серия в която се ползва старият стабилен тип механика с метални мостове и 15 камъка пръснати по 4та мотора.
За съжаление и в 7А серията вече успешно е влязла новата технология на гъвкави платки т.е. нанесени върху целуфан който материал малко или много старее по-бързо от стабилната механика и често пъти се прокъсва, пропуква и т.н. от елементарно ползване и съвсем нормални ралзики в температурите вътре-вън през зимата и лятото.
Също така както повечето други са уязвими на изтичащи батерий.
Всъщност има модел 7А48 с 15 камъка и метални мостове и зъбни и с лунна фаза. Това е първообразът на часонвика на Мишо.
Поради увеличеният многократно интерес през последните години към 7А серията и цени по около 200-300 евро хората започнаха да се натъкват на многобройните 7Т модели които споделят почти същата визия и функций, че дори и с аларма. Цените привличат любителите на марката и леко полеко започват да правят малки колекций със 7Т. Изборът е огромен моделите са стотици произвеждани около 30 години.
Това е нещо като Порше 924 за любителите и по бедните фенове.
Ако случайно не сте обърнали внимание човек може да кара Порше на цената на Опел.
Да не е съвсем голо, но съм се занимавал и с двата Сейко механизма 7А и 7Т и сега ще кажа, защо да не си вземате 7Т
ами това са необслужваеми часовници. Не са предвидени за ремонт, всичко вътре е пластмасово, платката отново е като целуфан и отново е много проблемна, но за щастие донорите са много и човк ако има желан или любим часовник независимо от усложнението то лесно и евтино може да пусне часовника отново в движение.
Да допълня, че платките им между повечето механизми са взаимозаменяеми с малки разлики.
Например лунната фаза която е показал Мишо е с "най-богатата" платка. т.е. тя може да се слага на всички други. Просто контактите и няма да допират там където на други чаоснвици липсват например мотор или зумер за аларма, но пак ще работи. Не мога да кажа, че са лошо качество, но също така и едно касио с Мийота или Q&Q могат да работят пак толкова време колкото и тези Сейко. Важното е да не се остави батерията да изтече вътре и да се пази от влага.
Изображение
Иначе да и механиката е податлива на ремонт, но не си заслужава тъй като донорите са по 10 евро. А ремонт не се налага освен ако някой не счупи ос на някоя от малките сррелки или ръждата не ги е изяла, защото само осите на стрелките са метални.
Може би постепенно тези модели ще станат колекционерски и много търсени както сподели Мишо, че се случва напоследък, но не знам дали почвата на тяхната слава ще устой тъй като вътре не е някоя Сейко гордост.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 20 фев 2021 20:49

Днес едно базово Seiko 7000 с ръчно навиване и без календар.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Има петно в межсу 9 и 10, но каквото такова. Рядкост е неавтоматично Сейко дори без дата.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 20 фев 2021 23:46

няколко снимки за архива на този Seiko 7000 movement

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Seiko

Мнение от roca » 21 фев 2021 00:30

Ако не е тайна, как успя да подобриш нещата с петното, защото на тези снимки, изглежда доста по-зле :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 21 фев 2021 11:20

Случайно щерката си купила преди време два маркера които са заредени единият със сребърна боя а другият със златна. Като оцветиш нещо много прилича на ефекта който се получаваше едно време кога пребоядисвахме кюнците на печките в бабините къщи. Та със сребърния маркер минах само по ръба на циферблата за да предотвратя по нататъшно обелване на лака и боята. Все едно го запечатвам *до колкото е възможно. Но не преминавам разумната граница и оставям оригиналните маркери въпреки, че под тях е вече е тъмно. в много от случайте точно това сребърно съвпада с цвета на 90% от сребристите циферблати само трябва да се спазва посоката на лъчите от центъра навън когато се боядисва - това за по смелите или за такива циферблати коит оса безнадеждни или пък безмислено евтини.
Само 10 години ми бяха нужни за да стигна до убеждението, че не трябва да се пипа много - даже в много случай въобще.
от този тип.
https://www.ebay.de/itm/402674103781

ИзображениеИзображение
п.п. моят маркер като ,че не няма толквоа лъщящ ефект като този от снимката, а е по скоро по матов.
други снимки
https://cdn.mutti.de/images/uploads/de/ ... cknet.webp
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 26 фев 2021 21:20

Seiko Skyliner 6100-8000
Не очаквах да е толкова елегентен, като елегантността идва до голяма степен и от тънкият профил под 9мм, а с тези безкрайно заоблени форми направо се губи в предтавите за наличие на обем.
Доволен съм че спечелих наддаването и че заложих на нещо стойностно.
Работи добре. Верижката му сложих аз, но се нуждае от малко работа по премахване на драскотини и хлабавини.

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 28 фев 2021 21:12

Seiko 7А38 quartz chronograph.
Ами подкарах го! т.е. работи след смяна на кварца - така както ме посъветвахте.
Радвам се, че не се поддадох на изкушението да купя цяла нова електроника и то само защото в момента няма такива за продажба, но цената на последните продадени е била около 100 евра.
Направих снимки, че дори и клип при смяната и ще ги пусна скоро в раздела за ремонти.
Часовника го заслужава.

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображениеИзображение

Поздрави!
Изображение

naHuka
Reactions:
Мнения: 44
Регистриран: 05 юли 2020 07:01

Re: Seiko

Мнение от naHuka » 02 мар 2021 15:48

Днес пристигна, много съм доволен.
Модела е от 1975..сравнително ранна находка, цифера е безупречен, виждам лека патина в краищата и леко изронване, но е от годините.
Тепърва ще се реставрира :)


ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Seiko

Мнение от atanweb » 02 мар 2021 16:45

Поздравления! Тежък часовник със силно присъствие и страхотен механизъм 6138б. Циферблата и стрелките са направени с много приятни тонове и матова боя. Удоволствие да го гледаш.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Seiko

Мнение от miroman » 02 мар 2021 20:16

Хайде като сте запоказвали, да се включа и аз. Таман днес дойдоха две верижки. Може скоро да не са при мен (не се знае), но засега:

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

naHuka
Reactions:
Мнения: 44
Регистриран: 05 юли 2020 07:01

Re: Seiko

Мнение от naHuka » 02 мар 2021 21:52

Винаги се радвам да видя такива амбициозни съфорумници. Браво!
Ето няколко и от моята колекция

Изображение Изображение Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Seiko

Мнение от stepona555 » 02 мар 2021 22:50

Браво много хубави , аз като нямам нито един и всички ми харесват .
Ако не ви затруднявам може ли още малко снимки , като стрелките не крият надписите (най добре на 10.10) , секундите на 0 и без отблясъци по стъклото , осъзнавам че искам неще които и аз не мога да постигна винаги , но така ще изглеждат още по добре .
Поздрави.
Изображение

naHuka
Reactions:
Мнения: 44
Регистриран: 05 юли 2020 07:01

Re: Seiko

Мнение от naHuka » 03 мар 2021 07:51

За кой часовник става въпрос?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Seiko

Мнение от stepona555 » 03 мар 2021 10:57

Втората и третата снимка например
Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”