Orient

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Orient

Мнение от stepona555 » 07 апр 2021 19:25

Ех луди млади ,да не е придошъл Рейн че минаваш на пепси кола
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 11 апр 2021 14:02

Без специално да търся, но наблизо изкочи първа генерация на Мако
Разликите по дизайна са малки почти незначителни. Само допълнителния бутон за бърза смяна на денят от седмицата е там. Общо взето странна функция на Ориентите да имат отделен бутон за смяна на денят, а не на датата, но това правя някак по "богат" дизайнът и функцийте му. Ааа. да стъклото на първа генерация е минерално, на следващите мисля е сапфир.
Технически се различава по това, че няма ръчно навиване.
Иначе се представя отлично както другите си събратя.
Снимката ми излезе светла, но се вижда амплитуда 284 и точност от -1 секунда на денонощие.
Гумата придава малко по суров стил, по-удобна е и часовникът е значително по-лек.
98гр. спрямо 167гр. с верижка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Забелязах, че първа генерация излиза по-рядко за продажба затова се радвам на находката.
Преди дни споменах, че черното не ми харесва, но сега на ръката ми харесва. Дали собственическото чувство промени нагласата ми, не знам, но цветът ОК вероятно и затова, че е матов и поглъща отблясъците.
Поздрави!
Изображение

Пеньо
Reactions:
Мнения: 41
Регистриран: 10 ное 2020 23:48

Re: Orient

Мнение от Пеньо » 23 апр 2021 21:36

Дядо и внуче.
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 16 юни 2021 20:38

Нещо като да ти е жал да го подминеш за няколко евро. Така дойде и при мен в комплект с няколко други.
Оказа, се че с едно побутване на баланса и леко - полеко тръгна и набра скорост.
След регулиране имаме добра точност и прилична амплитуда. Слабото място в бутона на календара за късмет също е здраво. Т.е. календара работи отлично.

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

Изображение

Смяна на стъкло, леко обрах по-едрите драскотини по безела и поставих някаква верига.
М... да 42мм диаметър . За късмет циферблата е добър.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Orient

Мнение от Liani » 06 юли 2021 10:21

Не знам дали е тук мястото, но да споделя на какво попаднах вчера.
Дадоха ми един Orient Kamasu, чисто нов да премахна една прашинка и центрирам стрелките. Нещо масово срещано при всички марки. Отделно човека ми каза, че часовника изостава с около 5-7 секунди на ден и ако мога да го направя по-точен.
Всичко беше нагласено, но когато стигнах до вибрографа положението беше доста отчайващо. Във всяко положение отклонението варираше много. В една позиция даваше (+ 55 секунди), а в друга ( - 15 секунди). Графиката беше "вали дъжд". Грешката също бе около 1,6.
Страри часовници стават далеч по-добре и се замислям дали този е случайност или вече не се сголябват в Япония както се хвалят от Orient.
Това не е първия нов часовник идвал за интервенция при мен, но досега таков нещо не бях виждал.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 06 юли 2021 12:38

При мен има 3 нови Ориента със същият механизъм. Работят отлично. По добре не мога и да искам.
В граници под 5 сек... В реална употреба както и на вибрографа.
Наскоро профилактирах същият меха низъм но стар.. Този от горният пост.
Озадачих, се че не можах да намеря официално с какъв ъгъл да го тествам на вибрографа.
Дъжд и страхотни колебания ми се получиха отначало когато пробвах с 51 градуса.. После прочетох, че механизча е нещо лато клонинг на Сейко4ХХХ не помня кое..
Работещ на 49 градуса пробвах и показанията се укротиха и успях да го регулирам
Снимката с вибрографа.
Та идеята ми е да не би да има проблем при отчитането.. Защото твоят приятел е казал, че върви сравнително точно. 5 сек.
Или пък... Магнетизъм някакъв
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Orient

Мнение от Liani » 06 юли 2021 20:01

Саше, аз го пробвах на 52° и на 53°. Все калпава графика. Такива градуси намерих в нета, но нищо не сигурно.
Преди малко попитах как се държи часовника и момчето каза, че е избързал с 3 секунди за ден, което е добре като знам какво показваше. Гласих за 0 секунди, ама... :)

Утре ще погледна моите как се държат на вибрографа, имам два с F6922 скоро закупени.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Orient

Мнение от Seikosha » 06 юли 2021 23:34

Това да искаш по-голяма точност от 3 - 5 сек/24ч. от такъв механизъм,който е масов и насленик на 469 със заводски допуск от -15/+25 сек/24ч. си е направо неразумно щение. Дори и в един момент в рамките 2-3 сек. покаже такива стойности (под 5 сек.) това ще е временно и няма да може да ги задържи, все пак това не е клас хронометър!
Не знам защо мислите ,че градуса на повдигане ,може да играе роля в/у работата на механизма. Нямам такива наблюдения, по-скоро този ъгъл показва реалната амплитуда на баланса и не е толкова важна,както и beat errora ,ako e в рамките на до 3-та степен, не би трябвало да е фатално. Има много случаи при стари часовници при които връзката на положението на импулсният камък и регулирането на спиралта на баланса са в силно взаимодействие и при такъв случай,трябва да се търси "златната среда' В случая с нов часовник, проблема трябва да се търси в или попаднало чуждо тяло в механизма ,или трябва да се огледа хубаво спиралата на баланса и никви ъгли на повдигане няма да го оправят. Това ,че по данни на собственика ,че е вървял с 5сек. може да е чисто самовнушение и частичен контрол. Има го и това,че по някаква случайност, механизма е компенсирал при работата си избързване и изоставане,при Ориент това е характерно. Докарай равновесното положение до 0.2 - 0,3 за да елиминираш този фактор и тогава подходи към настрйка. Ти ги знаеш тези неща и то добре, просто търси,причините са не повече от 2-3. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 07 юли 2021 17:13

Привет Мишо,
Исках да споделя за ъгълът който залагаш на вибрографа за измерване и показване на графиката.
Тези много точки които са като някакво ехо идва вероятно от това, че ъгълът е зададен грешно и не може да отчете реалните стойности. Това е само предположение защото ми се е случвало няколко пъти.
Иначе за регулатора на равновесно положение човек може да докара без проблем близко до 0 или да кажем 0,2-0,3 което е много добре. В интерес на истината съм намирал работещи сравнително точно механизми с отклонение от 6,0по скалата на равновесното положение. Но тази точност е компромис като например, че поради лошото изтласкване в едната посока от анкера то механизма губи голяма част от силата си и амплитудата пада, от там и точността започва силно да варира и особено когато пружината изразходва първоначалния си капацитет *от напълно навита.
След което става голямо колебание и чрез регулатора за скъсяване на спиралата някой е успял да постигне компромисно решение, но в никакъв случай не добро. Със слаба амплутуда и кратък резерв под 24 часа.
Хубаво е равновесното положение да е близко до 0.
Иначе за колекция и кутии за съхранение... хм. че аз още не съм проверявал работата на такива часовници.
Някога при профилактика ..да .. тогава.. сега е безмислено.
Относно новите механизми на Ориент. Не съм намерил проблеми. Качеството ми се въжда същото, не по зле от масовите Сейко 7S или Citizen 82XX .. но за точност защитават много добре резултати под 5 секунди на ден. Ползвам ги често и наблюдението ми е лично.
До колкото знам, едно слабо звено на новите Ориент е ремонтуар - коронка.
Вероятно поради големите коронки лесно се прекършват ремонтуарите в основата на коронките.
Среща се и при Мако и при Тритон който имам. Усещането за нестабилност е осезаемо. Винаги внимавам да не усукам аксиално коронката. При Сейко и Цитизен коронките са стабилни.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 05 дек 2021 22:23

Току що приключих с премахване на драскотините по корпуса и оригиналната верижка и поставяне на ново оригинално стъкло.

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Orient

Мнение от Lyubo_sr » 06 дек 2021 18:48

Голям красавец! :clap: :thumbup: :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Пеньо
Reactions:
Мнения: 41
Регистриран: 10 ное 2020 23:48

Re: Orient

Мнение от Пеньо » 27 фев 2022 18:10

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 13 сеп 2022 18:07

Привет,
В един куп безползени часовници забелязах затрупани два силуета които ми дадоха надежди.
от тях подкарах един редкаж на Ориент с механизъм на Сейко 7А
За съжаление външният вид показва дългогодишната му употреба. Поне късмет, че вероятно е обслужван редовно от съвестен часовникар, който е слагал добри батерии и е проверявал уплътненията.
Въртящ безел, дебел и тежъл часовник за този вид калибър.
Почистих му и бутоните. Всичко работи отлично.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Orient

Мнение от atanweb » 17 окт 2022 19:52

Снимки от последната партида съживени часовници.
Кварцов Ориент. Механизма силно повлиян от Сейко. Много от частите особено в календарният модул припознавам в механизми от Сейко от 70те.
Малко съм позабравил осторията и кога Ориент минава под управлението на Сейко, но вероятно е било още преди много десетилетия.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Orient

Мнение от Lyubo_sr » 17 окт 2022 20:30

Супер! Разкажи малко повече- в какво се изразява съживяването?
Съживяване на кварцов е лееко в зоната на здрача- поне за мен. :redface
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”