Citizen

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Citizen

Мнение от tzetz » 11 фев 2021 00:18

Какви красавци! Обичам тази марка.
И за да не е спам коментара ми, а и понеже е зима.
Странно, но на моя NY0040, произведен 2017, подсветката е двуцветна - стрелките са зелени, а маркерите сини - редкаж отвсякъде.
Изображение

Изображение
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen

Мнение от stepona555 » 04 мар 2021 20:39

Днес пристигнаха две пратчици в едната един детски японец ,може и да е за възрастни , те по размер са доста компактни.
Ще опитам да го идентифицирам без да му свалям циферблата , скромно изпълнение без рубинчета , най много 2 , палетите и те метални , но все пак не са шифтове .Навих го малко и тръгна веднага
Работи с прилична амплитуда , утре ако имам време ще го кача на бирографа .

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Изображение
Отвътре на капака има номер и някакво лого , май ще трябват по добри снимки.
Изображение

Изображение
Отвън жълто и лъскаво като темето ми на месечина.
Изображение

Всякакви линкове за механизма са добре дошли .
Поздрави и :b
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Citizen

Мнение от Lyubo_sr » 04 мар 2021 20:57

Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen

Мнение от stepona555 » 05 мар 2021 17:10

От еспанска страна помагат леко със същия линк .
Твърди се това е съвместна разработка със Сеико.
Изображение

Сега остава да направя много макро снимка на логото на задния капак и да видя прилича ли на логото на SHOKOSHA.
Ако намеря логото де.
Ето още от друг сайт за часовници
https://sweep-hand.org/2013/05/07/citiz ... -movement/
Изображение

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Citizen

Мнение от Lyubo_sr » 05 мар 2021 17:40

stepona555 написа:
05 мар 2021 17:10
...
Ето още от друг сайт за часовници
https://sweep-hand.org/2013/05/07/citiz ... -movement/
Този е с камъни?
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen

Мнение от stepona555 » 05 мар 2021 19:34

Камъни слагаш ако имаш , и при съветските в последните години вместо рубини слагаха дупки да мине оста.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Citizen

Мнение от Seikosha » 05 мар 2021 23:22

stepona555 написа:
05 мар 2021 19:34
Камъни слагаш ако имаш , и при съветските в последните години вместо рубини слагаха дупки да мине оста.
:o И кои са тези съветски калибри с дупки? Камъните сами по себе си като себестойност са никакви пари, по-скоро етапа от технологията на полагането им оскъпява. Този вторият показан с камъни, е поне 20г. по-късен от този на Тошко, за това говорят и женевските вълни които също са доста късна гъзария към 50-те. Не знам дали се осъзнава, че
този часовник е една малка колекционерска бомба, като се има предвид външното и вътрешно състояние. Това практически би трябвало да е и първият модел на гражданите и е произведен м/у 1930г. когато приема името Citizen дадено им от кмета на Токио, всъщност първият часовник излиза 1931г. и няма нищо чудно ,че са еднакви със Сейко и двата са правени от швейцарски части и технология с може би някакво модване по мостовете. Така ,че рожденната му дата е м/у 1931 - 1938г. След това цели към 14г. има забрана да с слагат надписи на латиница в/у японски часовници.
Логото на Shokosha едва ли ще се намери в познатите източници, защото не е била точно хорлогерия, а щом на циферблата пише Citizen няма как и на касата да има лого на Shokosha. Всъщност логото на касата както е прието и при други народи по тия времена ,е най-вероятно логото на производителя на касата и представлява вплетени буквите Y и S в рамка която мяза на стилизиран скъпоценен камък,гледан странично. Почти всички производители на антики и винтижи до по-новото време са били все бижутерийни фирми. Мисля ,че и там ще бъде трудно с идентификацията ,освен ,ако не се намери някой каталог ,или алманах на стари японски бижутерийни фирми свързани ,или нв с часовникарството. Поне тъй мисля. :) Да си го пазиш Тодоре и много - много не го пипай с твойте кебапчета по ръцете :D :b

П.П. Мисля само дека двете колела навиващото и барабанното да са сменяни някъде през годините, доста по-съвременни са, но това не е фатално.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen

Мнение от stepona555 » 06 мар 2021 10:31

МОже би най правилното е пост съветски тук във форума сме коментирали как се появяват механизми с все по малко камъни , колегите от съветската група ще го намерят по лесно.

За гражданина обещавам да го пазя и без това ми е малък за носене , аз си пазя всичките часовници независимо дали е Победа или рядък швейцарец.

Досега само два гармина с пластмасови каишки , останаха без тях , поради преждевременната кончина на главния заподозрян котката разследването отиде в задънена улица , а кучето е на изпитателен срок , само да го видя да души каишка и ще си получи пълната присъда , никакви условни.
Край на офа

Предупреждението да не го барам доста закъсня, опипах го навсякъде най подробно както се опипва ... ти знаеш.
На мен логото ми прилича на два планински върха с долина и река между тях оплетени с едно S.
Един еспанец твърди че това било логото на Сокоша ще го препитам защо така мисли.
Като спре дъжда ще направя повече снимки.
единствено дразнещо е задния капак който е като позлатен което никак не се вързва с останалото от касата, ама той е отзад ще го преживея.
Странното е че продавача си беше написал много рядък гражданин от 1930 , ама май никой не го взе насериозно освен мен , сега като гледам има само едно наддаване освен моето , и то с едно евро отгоре колкото да пробва .
Цената 41 ми се струва разумна , като си помисля за какви недоразумения съм давал повече.

Сега остава малко дърводелство да си направя преградки на няколко дървени кутии които съм подготвил .
На едната ще напиша когато се наливаха основите и ще го сложа там , заедно с първото Касио с компас , другото с ГПС , и дай боже някой ден Зенит примеро или конкурента му Сейко.

Весел край на седмицата
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Citizen

Мнение от Seikosha » 06 мар 2021 22:40

Те тези теми за миналото на стари брандове си е голяма занимавка и в повечето случаи стигаш до никъде,щото данни всякакви и така омешани, че истината все някъде там, ама не винаги тук :D
В този линк (сигур всички сте го чели вече) е доста подробната история на Цитизен по години

https://vintagecitizenwatches.com/2013/ ... from-1924/

В друга статия от същият сайт


http://www.mikrolisk.de/show.php?site=2 ... ucheMarker

също има писано за началото на Цитизен. Излиза ,че марката е регистрирана за първи път в Швейцария от Нюшателски производител на часовници за износ в Япония през 1918г. Интересното е че изследователският институт Shokosha основан от бижутера Камакичи Ямазаки e в същата година. През 1924г излиза първият джобен часовник с марката Цитизен с калибър 16 На моста се вижда ясно и логото на Shokosha буква S вписана в петолъчка.

Изображение

В Mikrolisk също може да се види (седемнайстото лого отгоре надолу) като производител е посочен Ямазаки.

http://www.mikrolisk.de/show.php?site=2 ... ucheMarker

Явно в 1930г. с помоща на японски и швейцарски инвеститори се създава Citizen Watch Co. вече като самостоятелен субект, в 1931г излиза и първият им ръчен часовник калибър 10.5" F-tipe като на Тодор.

За логото на капака ,сега го гледах пак, мисля ,че е точно буква Y с вплетено S в него, a рамката ще да е ромб, но горното връхче на ромба не се получило добре от матрицата обема и понеже горните два края на Y лягат в/у рамката се получава илюзията за два върна. Самият знак е релефен. Такива ромбове са били много популярни навремето Подобни има и при логота на Сейкоша, на Сенкоша ,а и на много други в най-различни форми. И двете букви кореспондират по някакъв начин с Ymazaki и с Shokosha Както писах и одеве, логото може да е на производителят на касата, ма то нали и Ямазаки е бил бижутер :wink:

Изображение

Колкото до задният капак, не е задължително да е стоманен,като една моя стара Победа ,а да е от месинг,като касата и някой в един момент,ако е бил много повреден, да я е изсшлайфал. То дали е покритие ,или базов метал, би трябвало да си личи.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen

Мнение от stepona555 » 06 мар 2021 23:57

След толкова информация от която се замаях само да добавя.
За всеки случай пратих запитване до продавача за историята на часовника.
Отговора беше че го е донесъл преди много време от Тексас Америка.
И нищо друго не знае.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen

Мнение от atanweb » 02 апр 2021 20:33

Часовникът работи вече.
Често срещан проблем при тези механизми е контакта за спиране на часовника при издърпана коронка който се намира точно под батерията. Когато се смяна батерия на това Каравеле трябва да е изърпана коронката в положение сверяване. След това да се смени батерията и новата батерия да бъде пристегната с пластината. След което можете да върнете коронката в положение сверяване. В противен случай контакта се рамества и след това когато се сложи нова батерия. тя притиска този контакт и не бу дава да се движи нормално и следователно не контактува и часовника не работи.
Точно такъв беше и този случай.
Иначе прекрасен часовник.
Добре, че мина без приятелски огън в аукциона, не че нямаше да го спечеля. Бях заложил много голяма и смела сума поради големият ми интерес към точно тези по-стари космотрони които смятам за още по-хубави и надеждни.

Изображение

Изображение

Поздрави!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Citizen

Мнение от stepona555 » 02 апр 2021 20:51

Късметлия си , като събереш всички цветове почвам пак аз
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen

Мнение от atanweb » 21 апр 2021 12:42

И днес нещо също старо (80-90те) ама дигитално.
Допълвам гамата от windsurfer
Това е Citizen Promaster Windsurfer D288
41mm в диаметър и 11,5mm дебелина - 20mm за каишка.

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen

Мнение от atanweb » 26 юни 2021 19:59

Много прецизна изработка на детайлите. Луксозен и удобен. В отлично състояние!

ИзображениеИзображение

Титан
Изображение Изображение

Базов метал.. не стомана, но поне няма покритие което да падне.
ИзображениеИзображение

С марка Дугена.. но все пак Ситизен. Белият!
ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

Всички са вече работещи!
:b
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Citizen

Мнение от atanweb » 19 авг 2021 19:38

Една от новите придобивки. Със страхотният механизъм 5270 влаган в моделите от висок клас Super King, Moon Dater,V2 и други.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Стъклото е минерално куполно - изглежда красиво.
Когато го видях в обявата бях толкова впечатлен, че въобще не му мислих и го взех импулсивно с много желание.
Наживо е просто прекрасен.
Изображение

Отговори

Върни се в “Японски, китайски, немски, френски, английски и други”