Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 02 окт 2017 17:46

Колегата stopona555 ме изпревари...
Ето някои lift angle за руски механизми.. стоят си ми в телефона, че знае ли човек къде ще му се наложи да мери :)
Chaika - 13xx / 46°
Luch --- 18xx / 46°
Luch --- 22xx / 49°
Poljot - 2612 / 49°
Poljot - 2609 / 51°
Poljot - 2614 / 51°
Poljot - 3017 / 48°
Poljot - 3133 / 51°
Raketa - 26xx / 42°
Slava -- 16xx / 49°
Slava -- 24xx / 49°
Slava -- 5498 / 47°
Vostok - 24xx / 42°
Zarja -- 15xx / 43.33°
Zarja -- 16xx / 44.3°
Zarja -- 20xx / 44.3°
Chaika -- 13xx / 46°
Luch ---- 18xx / 46°
Luch ---- 22xx / 49°
Molnija - 36xx / 42°
Pobeda -- K26 / 42°
Poljot -- 2612 / 49°
Poljot -- 2609 / 51°
Poljot -- 2614 / 51°
Poljot -- 3017 / 48°
Poljot -- 3133 / 51°
Raketa -- 26xx / 42°
Slava --- 16xx / 49°
Slava --- 24xx / 49°
Slava --- 5498 / 47°
Vostok -- 22xx / 46°
Vostok -- 24xx / 42°
Vostok -- 28xx / 44°
Zarja --- 15xx / 43.33°
Zarja --- 16xx / 44.3°
Zarja --- 20xx / 44.3°

Тези които имат Windows phone са с предимство защото могат да си използват телвфона като портативен виброграф. Трябва само да си намерят кабелче за разделяне на 4 пиновия порт за слушалки и микрофон в отделни женски жакове.
За самсунг смартфони такъв е кабела приложен като снимка в този пост.
Изображение
edox hydromatic series

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 02 окт 2017 18:00

Понеже късно видях разговора за тактови генератори и т.н.
В страницата на софтуера е даден линк с упътване за калибрация.
Има два начина... а разсъдливия инженер ще стигне до извода, че няма нужда от калибрация.. по ред причини.
Софтуерния виброграф е смислен и приемлив компромис за любители и бедни часовникари.
Аз ръчкам изцяло за кеф и няма да се впечатля, ако настройката на правения часовник се подобри с 1 секунда.. сякаш тя няма да се промени след 6 месеца.. независимо от това, с колко точен уред е отчитана.
Както писа колегата :
Чрез евтин софтуерен виброграф, към октомврийския бирфест!
edox hydromatic series

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Seikosha » 02 окт 2017 20:32

Не съм съвсем съгласен. Дори и евтиният (какво точно се има предвид не знам) софтуерен виброграф ще ти помогне не толкова за да докараш една ,или две секунди където им е мястото, а ще ти помогне да диагностицираш парчето желязо в/у микрофона и ще ти подскаже какво да правиш, а едно хайванче на 50-60 и повече години и да го переш и с мед да го мажеш и да му баеш, вибрографа няма да ти помогне да го докараш да върви като сертифициран хронометър. Така ,че софтуерът се ползва кой както го разбира.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 02 окт 2017 21:14

Ми да, аз също съм съгласен с това, има резон.
Обаче рискуваме да влезнем в дълбочина която ще измести темата. То аз май първи започнах да измествам, извинявам се!
Нека се концентрираме само върху първоначалната тема.
Последна промяна 1 на mechanist, променена общо 3 пъти
edox hydromatic series

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Lyubo_sr » 02 окт 2017 21:42

nevenbekriev написа:
Lyubo_sr написа:
mechanist написа:... След като си направих един микрофонен предусилвател ...
Охохо! На мен ми трябва RIAA коректор, но ще разводним темата. :redface
Не ти трябва просто РИАА коректор, а трябва да кажеш и за какъв звукоснимател ти трябва той. Има много голямо значение дали е за пиезо (май няма да е...), за подвижен магнит или за подвижна бобина...
Подвижен магнит. :redface
Може и лампов да е коректора... :wink:
П.С. Отново се извинявам за оффтопика.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от Seikosha » 03 окт 2017 00:35

Ами то заглавието на темата е ясно и отдавна и в плитчина и дълбочина е започнала да се измества към това не как да разчитаме показания ,а с какво и как да си направим в домашни условия сурогат. Ми няма лошо и разделът е "направи си сам" Има една малка подробност - преди да ползваш софтуер, трябва да познаваш хардуера. Това да показва и да потвърждава след 10 дни примерно едни и същи показатели - може ,обаче ,ако се касае за скъпи механизми ,конструирани да компенсират температурните отклонения и регулирани да работят еднакво в 3, 5 и повече положения като в хронометърския клас е едно, а когато се бъзикаш с руски механизъм,пък било то и какъвто и да е друг в по-нисък клас, има да чакаш еднаква работа на механизма в различните положения ,или показатели, сутрин в 5ч. ще ти показва едно, а по икиндия друго,лятото и зимата различно, на ръка едно, в покой - друго, всеки часовник според мен е уникален и трябва да го опознаеш и да му влезеш под кожата, за да знаеш как ще се държи и какво да правиш. Току онзи ден завърших поредният експеримент с един известен на тукашните стари муцуни саат Полет 3133 по известен като Панчо и който ката година по един месец му се обръща специално внимание,бива разхождан ,тестван и ако се налага му правя малка корекция за точност, заради удоволствието да наблюдавам феноменалната работа на механизма му,благодарение на намесата в един момент и на Невен. След като го изкарах от едногодишна анабиоза и го навих, заприпка с около 6-7 сек/24ч. отклонение,което за него беше срамно и за това го регулирах и то не в 5,а в 9 позиции, аз си имам собствена система и виждане за това. Подносен беше нон стоп,барабар и нощя 4 дни, след което си цъкаше на стенда и периодично пак беше носен на ръка до края на септември. Резултатът е записван всеки ден ,като първите дни през 6-7ч. Когато е бил в стационарно положение, един ден с цифера нагоре,на другият обратно,което напълно компенсира изоставането и избързването. При носене, в различните положения компенсира между 1 и 3 сек. В крайна сметка ,тоя убавец за 30 дни ,направи общо 4 сек. избързване ,или средно по 13 стотни на ден. Толкоз. Като го засякох беше +15 сек. спрямо time.is ,a нa 30.09 +19 сек. Разбира се ,за това ми помогна и вибрографа. Та Панайот ,пак се изгаври с швейцарските хилядници :D
Та извинявам се за офтопика,но има връзка с това което казах и по-горе и то е ,че след като времето позахладня, Панчо пак си компенсираше,но докато в началото на месеца това бяха 1-2 сек. в края на периода ,те стигнаха до 5-6 сек. +/- Другото което почти ме стресна,а е документирано,че в един момент,трябваше да се забавя в къщи два дни и когато се върнах в ателието ,бяха минали точно 52ч. и той работеше и то без да се променя ритъма :o
Така ,че вибрографа е като стетоскопа и показва как работи сърцето,но не го лекува, тия работи ги върши хирурга,но тези работи са ясни на всинца ви ,просто един пример само,че виброто ти подсказва дали механизма е мръсен,как работи ангренажа, равновесието на баланса и импулсният камък,амплитудата, грешки при работата на анкър -баланс и когато минеш през 10,20,30 часовника, започваш вече да разбираш техниката какво ти показва все повече и повече, оттам нататък е лесно :D
П.П. Имайте предвид,че при стар престарял служил и раздрънкан часовник,каквито са повечето наши :) геометрията е още по сложна и се налага да се хвърля и боб и както казваше Върбан наш, не го ли разглобиш и огледаш под лупа, не го ли смажеш по устав,никакви гадаенета и вибрографи не мой ти помогнат :lol:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

май се омешаха малко снимките
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 03 окт 2017 12:33

Лично за мен, бих подредил нещата с часовниците така:
На първо място удоволствието от работата, докосването и ръчкането.
Точност? На кой му пука за висока точност в днещно време? Някога за подводничари и бомбардировачи, хронометъра е бил критично важен, но днес, кой ще засича нещо с ръчен, механичен хронограф... няма такъв.
Разбира се, всеки сам си решава до колко да се вманиачава и навлиза в работа или хоби. Обединяващото за мен, в двете посоки, е удоволствието от докосването на часовници.
edox hydromatic series

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 03 окт 2017 13:04

Това е абсолютно вярно , но все пак да настройваш часовник с нещо по неточно от него е само забавление , от работа е далеч .
Малко като за едни майстори дето мерели с шублер , отбелязвали размера с тебешир и отрязвали с брадва.
Единствено не ми стана ясно за какво ви послужи мануала на фабричния виброграф , след като в другите за софтуерния е обяснено същото даже по подробно
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 03 окт 2017 13:36

Ползването на няколко източника е добра практика. Едно и също нещо, обяснено с различни думи, от различни хора, предоставя богата яснота.
Така съм учен и така действам.
edox hydromatic series

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от stepona555 » 03 окт 2017 19:27

Правилен подход , в днешната онлайн ера всеки пише каквото му скимне из нета , и съвпадението на няколко твърдения от различни източници дава някаква сигурност.
Изображение

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 04 окт 2017 09:11

Това е кутийката за хардуера. Практически тя е 4 пъти по-голяма, но такава имах под ръка. Вътре е поместено моно усилвателчето, изграден с малко шумящия ОУ 082, батерия 9V. Ползата от предусилвател за микрофон е гарантирането на "спокойствие и комфорт" по отношение съгласуването на микрофона с входа на компа. Пиезо зумера, използван в режим на микрофон позволява работа с високоомен микрофон осигуряващ свръх висока чувствителност, не товари входа на предусилвателя и е идеалното решение за случая. Дискусията относно това, дали да има или не предусилвател в схемата за мен не стои, защото с такова устройство проблема със съгласуването на първичния преобразувател (микрофон) се решава много елегантно.

Изображение

След като тръгна всичко да работи, занесох уредчето в офиса, исках да го тествам и с друг компютър. На лаптопа, който е с друга аудио карта, проработи също добре.
После се появи "еретичната мисъл" дали ще работи софтуера и без това правено предусилвателче. Мушнах микрофона направо в компа - работи, но не с очакваната чувствителност.

В офиса си, ползвам един USB аудио миксер, за усилвател на слушалки. Този миксер има вход за микрофон, реших и с него да пробвам. Работи отлично, да не кажа по-добре, защото мога да правя частична честотна корекция на сигнала, което явно оказва въздействие на алгоритъма в софтуера за обработка на ударите "тик" и "так".

Изображение


На първата снимка съм показал и жакче 3.5мм с 4 пина (полюса), с което ще направя кабел разделител, за външен микрофон, за смартфони на SAMSUNG S серия и Епълските шитни. Усилията ще продължат в това да се направи портативен виброграф с екран смартфон и подбран "правилен" микрофон.
edox hydromatic series

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 04 окт 2017 12:30

Към днешна дата, в мрежата могат да се намерят няколко софтуерни решения на виброграф, за смартфон.
Текущо ще бъде изследван софтуера "TICKOPRINT. Precision counts."

Изображение

След продължително разглеждане на подобни решения, стигнах до извода, че от основно значение за комплекта е щипката на микрофона. Продължавам проучването за подходяща щипка, като за сега лидер се очертава дизайна създаден за електрокардиограф, така наречените клампи или ЕКГ щипки.
Изображение


Прави впечатление и дизайна на измервателна щипка, защото е удобен за вграждане и окабеляване на измервателния микрофон, но като чели, точно този от снимката, "още не е нашия модел". Търсенето продължава!

Изображение

Обаче, най-вероятно, първите тестове ще извърша с щипка имаща вграден микрофон, защото е правена специално за аудио-акустични устройства:
Изображение

Обаче, обаче... обаче.. най-накрая намерих "правилните" микрофони със щипка и след доставка и тестове ще докладвам за резултатите:


Изображение

Изображение

Изображение
И вероятно SEIKO ще си покаже че е SEIKO..
edox hydromatic series

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от mechanist » 04 окт 2017 19:21

Направих кабел за външен микрофон за SAMSUNG S серията, за микрофон използвах пиезо зумер модел PB3112Q купен от магазин на Елимекс. Напъна беше да тествам софтуера за виброграф за Андроид, споменат в предишния ми пост.
Работи!
Както предполагах, щях да бъда подканян да си купя Pro версията, за да ползвам всички функционалности. Няма да дам над 100 Евро преди да се уверя как работи без орязвания на функционалност... и понеже не ми се предлага такава възможност, директно отсвирвам този производител.
По-долу пускам няколко снимки от днешните ми опити за изпробване на микрофон и софтуер. Утре ще премина към друг производител:

Изображение


Изображение


Изображение
edox hydromatic series

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от atanweb » 01 май 2021 17:13

Понеже стана въпрос за ъгъла...
да добавя един добър подробен линк
https://watchguy.co.uk/cgi-bin/lift_angles
Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Как да разчитаме правилно показанията от виброграф?

Мнение от malandro » 10 мар 2022 12:26

Да попитам в тази тема...
Занимавам се от известно време с една Молния...
Има нестабилна работа, т.е. "точността" варира.
Дайте насоки на какво може да се дължи.

Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”