Променено име - "Нови попадения"

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 06 юли 2021 07:41

Здравейте,

този път не е руски, но пак историята се заплете :)

Изображение

Първо се оказа, че не може да сверява - преходното минутно колело беше с изронени съби.
С ваша помощ намерих и поръчах. Докато дойде, измих механизма и го сглобих да го тествам, работи си супер.
Колелото дойде, сглобих всичко, слагам стрелките, и изведнъж секундната не се закача.
Търсих друга, с по-дълга втулка (и добре, че не намерих), но всъщност се оказа, че е счупен върхът на секундното колело. Как е станало, не знам - не е при ваденето на стрелката, защото тогава връхчето би останало във втулката. Ново търсене, намерих от 782-1, прочетох, че са взимозаменяеми и поръчах. Дойде, сглобих, тръгна, но часът взе да го взима за 50 минути icon_crazy icon_crazy icon_crazy
Е, взимозаменяеми са само на размер, но не и по брой зъби :lol: . Ново търсене, този път точно за 2481, снощи поредното сглобяване/разглобяване, днес е точен като швейцарски часовник :thumbup:
Визуално е запазен, нямам амбиции да го лъскам, полирам и прочие. Заминава в кутията при швейцарците :yahoo

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от stepona555 » 06 юли 2021 11:43

Трябваше да снимаш това прословуто колело , което Тисо са измислили за да създават работа на часовникарите.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 06 юли 2021 12:27

Ама пък хубав!
Не бива човек да го изостави заради повреда. Добре си направил, че си го покарал и върви точно.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 09 сеп 2021 10:26

Здравейте,

Днес пак ще покажа нещо необичайно - хронограф 3017 :lol: :lol: :lol:

Шегичка, разбира се, че 3017-ците не са нещо необичайно. Но в случая интересен е циферблатът. За първи път виждам такъв. Никъде не се споменава даже за нещо цветно. А изработката със сигурност не е любителска, даже и на "заводска след работа" не прилича. Съвсем професионално направен.

Изображение

Обаче стрелките ме смущават. По циферблата има нанесен лум, което предполага и по стрелките да има. Т.е. трябва да "лопатки". Обаче маркерите пък са жълти, което предполага и стрелките да са жълти. А досега жълти лопатки също не съм видал, то и няма нужда, защото всички други циферблати са с бели маркери. И сега се чудя дали да пробвам да "позлатя" един комплект лопатки, или да търся нещо друго. Ако случайно някой е мернал в каталог такъв циферблат?

Изображение Изображение

Иначе часовникът беше описан като "проблемен", и въпреки това доста скъпичък (това обяснява може би защо успях аз да се вредя :lol: ). За щастие беше само разцентрован хронографският модул, с малко късмет след 5 минути настройка си заработи идеално :yahoo

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 09 сеп 2021 12:33

Поздравления!
Дизайнът е много привлекателен.
Харесва ми!
Повечето стрелки са от жълт метал с покритие. Ако ги сложиш на 2000 шкурка и с пръста го плъзгаш надлъжно, то след 1минута полузаваш жълта стрелка. После полираш по същият начин с 2500,3000 и накрая хартия.
Може да ги позлатиш, може и да ги лакираш.
Още веднъж поздравления за униката!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 28 сеп 2021 10:49

Здравейте,

ето докъде го докарах:

Изображение Изображение

Само се чудя дали да пробвам да пръсна малките стрелки с бял автоемайллак. Засега изчаквам вдъхновението :)
Иначе механизмът е от по-късните, отговарящ на черните и белите Полети с луминисцентни стрелки:

Изображение

А от часовника, от който взех стрелките, направих едно кюфтенце за еБей :)

Изображение Изображение

Централната секундна беше проблемна, защото използвах швейцарска с отвор 0.25. С непремерено райбероване похабих една, затова на втората бях доста по-внимателен, на по-малки стъпки. Ама стана де. Не е като оригиналната, но то и циферблатът не е оригинален :). Че даже и двете малки стрелки са пак швейцарски, но на тях не им личи от самолет.

Поне се постарах да му спретна подходящ механизъм - междинно хронографско колело със спици, гладък мост на анкера, надпис на кирилица на хронографския мост, номер на моста на баланса под 15000. Само не знам дали основната платина с пентаграм отговаря, но нямах с ромб (пък и надали бих рискувал да я сменя при отлично работещ механизъм). Мисля, че смяната на пентаграм с ромб е някъде в тия годинн, когато Стрела все още се е произвеждала.

Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от ivan_p_uzunov » 28 сеп 2021 11:23

Направо е станал супер! :clap: -И още ми е чудно -как толкова сложен механизъм работи с толкова малко камъни? :redface

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 28 сеп 2021 12:30

Поздравления и от мен,
Да по добре е да пръснеш малките стрелки.
Много е готин.
Основното времеизмерване се обслужва от достатъчно на брой камъни, пък хронографната функция колко ли се ползва. За амортизиране на лагери не мога и да си представя.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 08 яну 2023 20:15

След повече от четиригодишно чакане, най-после форумният "Садко" на watch.ru е в ръцете ми!

Огромият проблем е, че не могат да се пращат пратки от и към Русия, нито да се правят плащания.
Доста колеги от watchuseek са в положение да са си предплатили часовниците, а не могат да си ги получат.
Организаторът не е винове, даже търси разни варианти, но не намира.

С помощта на съфорумец там от Молдова, който има роднини в Москва, а има и транспортна фирма, която пътува както в Русия, така и в България, днес негов шофьор ми предаде кутийката.

Ето какво имаше вътре:

Изображение Изображение Изображение


Уникален часовник! Изпълнението е отлично, не виждам никакви проблеми, всеки детайл е пипнат.
И докато чакам каишката от Китай, ето как изглежда на НАТО (а може и така да си остане):

Изображение Изображение

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 08 яну 2023 20:31

Чудесен! Наистина чудесен!
На ръката ти изглежда страхотно.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 11 окт 2023 13:03

Здравейте, колеги,

Отдавна не съм писал, защото практически спрях покупките и съответно нищо интересно не идваше.
Ето че дойде, но пък имам проблем, и ми е необходима помощ.

Историята - от години из нета се показва нестандартен циферблат на 3017:

Изображение

Снимките на механизма показваха ясно, че не е 3017:

Изображение

Но аз реших, че е някаква разновидност на Venus, циферблатът е ставал на този механизъм, и са го сменили по някаква причина. Реших да опитам да го взема и да го възстановя както си е оригинално с 3017.

Оказа се, че е в Русия. След неколкомесечни перипетии (и немалко средства) с плащания и транспорт, вчера го взех от пощата.

За съжаление се оказа, че не е съвместим с 3017. Диаметърът е по-голям, разстоянието между малките стрелки - също. Крачетата са си на точните места, което показва, че циферблатът е правен за този механизъм. Нямам обяснение - очевидно не е някаква "артелна" изработка, те си личат от самолет. Този циферблат е правен професионално, не виждам разлика в отпечатъка, сравнен със заводски. Центрирането е перфектно, включително и на малките циферблати. Не ми се вярва да е съвременна отпечатка, не знам колко би струвала такава единична бройка. А пък ако е заводска, може да е правена навремето, много-много отдавна. Мистерия.

Както и да е. Реших поне да възстановя механизма. Очевидно една пружинка е отчупена от частта. Показал съм я в червената област, би трябвало да е нещо като зелената крива. Предполагам, че тази част фиксира чукчето.

Изображение

За да търся такава част обаче трябва да знам кой е калибърът. И тук другата мистерия - никъде не пише нищо. НИЩО! Нито на основната платина, нито под циферблата. Само едно BRAVET+. Нито производител, нито номер на калибъра.

Молбата ми е - ако някой познава кой е калибърът, да ми подскаже. Претърсих цялата база с хронографски механизми на Dr. Ranfft, не можах да го позная (е, може и да съм пропуснал, вероятно).

Така че помагайте :)

Поздрави, Миро.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от nevenbekriev » 13 окт 2023 05:30


Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 13 окт 2023 09:47

Много благодаря, явно точно този съм го пропуснал :)

Малей, тоя механизъм бил от скъпите n_sad .

Единственият, който я продава тази част, е от Австралия (с транспорта идва стотина лева). Та се чудя дали може да се "оправи" някакси. Единият начин е да прореже процеп и да се пъхне пружинка вътре. Другият е да се пробие дупчица, да се навие резба, и да се захване пружинка с винтче. Ще търся и ще мисля.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 18 мар 2024 22:12

Събраха се малко стоманени Польоти:

Изображение Изображение Изображение

Направи ми впечатление, че за разлика от показаните, предишния корпус, който показах, няма прорез за фиксиране на капака.
Изображение Изображение

Също така циферблатът вътре е с по-голям диаметър и не става в показаните корпуси. Явно този модел е някакъв различен. Пък отпред не му личи. И все още си търси задния капак и коронка :)
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”