Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Винтидж часовник за пилотската кабина на самолет Junghans Messerschmitt от Втората световна война, който разполага с хронограф и въртящ се безел. Добре изработен часовник от едно от най-добрите имена в немското часовникарство, Junghans, които все още работят и до днес.

Часовникът има петнадесетминутен хронограф, който се управлява от бутона под бутона за навиване, като и двата са в позиция 6. Стрелките се настройват чрез заключващ механизъм. Това е лостът от дясната страна на бутоните и е обозначен с червената стрелка. Стрелките могат да се настроят само чрез плъзгане на лоста надолу и след това да се заключат чрез натискане на лоста нагоре. Това предотвратява случайно настройване на времето при навиване на часовника. Гениален дизайн за деня. Въртящият се безел се използва за допълнително отчитане на изминалото време.

Механизмът е Junghans J30 BZ. Задната част на корпуса се сваля, но механизмът е с оригиналния защитен капак. Това често липсва при тези часовници.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Сега идва и най интересното - часовника е с доста висока излъчвана от циферблата радиация !- Това си е огромен минус който в момента умувам как да реша .
Изображение
Часовника излъчва и съм много радостен че се усетих навреме да си закупя уред за мерене на радиация .- Струваше ми около 20-30 евро но сега си замислям за закупуване на по точен и по скъп модел .
Изображение

Изображение
Ако се постави преграда между часовника и уреда ,радиацията пада драстично .- Има и голяма разлика във излъчвания фон ако часовника е с лице напред или назад .
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Трябва да намеря по корава метална кутийка за да поставя извадения циферблат и стрелки за да са на закрито и проветливо място !- Или по добре казано - да са на скрито и да не излъчват радиация наляво и надясно .
Изображение
Поне замерих и другия пристигнал на скоро часовник - няма излъчване на радиация !
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

На първо четене баланса е здрав !-Механизма има някакъв проблем- освен че е за почистване и смазване -май проблема е в пружината му .-Мисля че е скъсана - дано да е само това .-Като цяло ,много се радвам на придобивката си и смело заявавам че часовника си е едно бижу и си заслужава .- Мога да кажа и с каква сума се разделих при покупката му -160 евро - като бе казано изрично че е за ремонт.
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Даа, сагата продължава !-Нещо много важно -след дадено упражнение -интервенция с такива часовници -ходете и си мийте ръцете добре със сапун и веро и обезателно изхвърляйте листа на който работите .- Така ще спите спокойно и съвсем разбираемо -ще останете чист!
Изображение
Часовника е много добре измислен -като конструкция . Единствения недостатък е че корпусът е изработен от алуминий и има една капачка която придържа ремонтоара ,тя май не е дори от алуминий а от цам -нещо по лошо и по ифнтино от алуминия .- тя е проблемна ,ще трябва да се намери нова или да се изработи нова такава
Изображение

Изображение
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Мога да я сложа обратно но ,май ще се наложи да се направи нова .-Стрелките и цифера заедно със въртящия се безел - и той има свето маса -са поставени в две метални кутийки една в друга и ще чакат докато механизма не запее друга песен.
Изображение
Освободен от тях ,механизма не показва радиево лъчение.- но пак трябва да се внимава много !
Изображение

Изображение

Изображение
С малко повече усилие и WD -40 успях да развия повечето от корозиралите болтове .- най интересното е че са слагали тънко киче -зелено- на местата на които има технологичен процеп . По този начин са успели да запазят чистотата на механиката вътре.
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Сега вече механизма е свободен и ще мога да се насладя на ремонта !
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6521
Регистриран на: 20 Яну 2012 22:02
Местоположение: Euskirchen, Кюстендил

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от atanweb »

Интересно кой е първообразът на този дизайн на хронографните мостове. Има го и при ръчните.
При този наистина да ти е кеф да го ремонтираш. Едри големи и здрави части. Сигурен съм, че съвсем скоро ще тиктака, А до тогава търси метална кутия за съхранение. Или направо Месершмит.
Изображение
ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1254
Регистриран на: 07 Яну 2015 21:50

Re: Ремонт на часовник от пилотската кабина -Junghans Messerschmitt WW2

Мнение от ivan_p_uzunov »

Ето и продължението
Изображение
винаги си правете снимки ,така по лесно ще сглобите отново механизма
Изображение
това колело трябва да се извади и после се набива или на замбалък или на нещо на което с вертикален натиск можете да го набиете на оста - трябва да се внимава- в основата натискате върху лагер който може и да подаде.
Изображение
Аз си подреждам различните болчета ,така по лесно им намирате местата.
Изображение
Супер , както се очакваше -стопиращата опашка на пружината се бе скъсала -Ремонт -Смазване и поставяне отново в барабана.
Изображение
механизма е събран и си цъка ,трябва да кача видео . Пробвах и хронографния спусък - всичко е ОК!
Публикувай отговор

Обратно към “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”