GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от predator » 04 окт 2021 21:53

Един дамски Glashütte,механизма е GUB 09-20.Часовника е на позната и никога не е профилактиран,и от доста години не работи,но и е любим спомен.
Изображение

Изображение

Изображение
Всичко изглежда здраво и се надявам,че ще тръгне.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от predator » 08 окт 2021 08:02

Понеже срещам противоречива информация,та да попитам,на дамските часовници палетите на анкъра смазват ли се.Срещнах мнения,че не трябва да се мажат,понеже силите в дамския часовник били малки и смазката действала,като лепило.Лично до сега съм ги смазвал и не съм забелязал влошаване на работата на механизма,но нямам наблюдение как ще се отрази след време 1-2 години.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 08 окт 2021 09:13

Моето мнение без тежест е ,че по добре да не се смазват.
Дори и да е прясно и хубаво маслото, то ще започне да се сгъстява постепенно след години и ще лепне.
Ако го оставиш без масло амплитудата ще падне с 10градуса, но това няма да окаже съществено влияние на екслоатацията.
Е все пак го казвам като любител.
Изображение

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от predator » 14 окт 2021 21:59

predator написа:
04 окт 2021 21:53
Един дамски Glashütte,механизма е GUB 09-20.Часовника е на позната и никога не е профилактиран,и от доста години не работи,но и е любим спомен.
Изображение

Изображение

Изображение
Всичко изглежда здраво и се надявам,че ще тръгне.
Здравейте,от 3 дни работи,но ми прави впечатление голямата разлика между циферблат нагоре,надолу и вертикално полужение.Спиралата неупира в нито едно полужение/и между витките разстоянието между тех е перфектно/,цапфите изглеждат наред,спиралата се движи свободно между щивтовете на градусника.За първи път ми се случва всичко изброено да е наред,но да има такава разлика в различните полужения.Единствено си мисля,че пружината е амортизирана понеже когато е навит до полувината разликите са много по-големи.За съжаление нямам нова пружина и не мога да съм сигурен.Подложните камъни на баланса ги чистих и смазвах два пъти.

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от atanweb » 15 окт 2021 05:35

Привет, ако цапфите са наред то възможно ли е проблемът да идва от нивото на опашката на анкера?
Дори минималната хлабина на анкера може да идва в повече при контакт с импулсният камък. Т.е. Идеята ми е да бъде регулирана височината на опашката.
Друго предположение:
Без баланс и анкер.
При завъртане на коронката леко ли се движи и освобождава енергията от пружината към цялата трансмисия?
Постепенно ли спира вертенето на анкерното колело или внезапно?
Опитай в различни положения особено така както е и проблемното.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1163
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от ivan_p_uzunov » 15 окт 2021 06:47

Здравей, първо кажи с какво увеличение на лупа гледаш цапфите на баланса . Твърде възмажно е да има разлика в диаметрите на цапфите и те при дадено положение да правят разминаване на съосието на баланса и импулсната ролка да опира в анкерната опашка .Извади всичко от механизма и постави само анкерното колело и котвата -провери позицията на палетите и положението към тях на зъбите на колелото и в двете положения с цифер надоли и нагоре .това може да стане -например от по къса цапфа или затъпен -протрит връх на цапфата .Провери и то много добре данеби да има счупен ъгъл на някой от палетите . Също много важно е да видиш и провериш лагеруванета на самата анкерна котва -провери долния и горния лагер на оста и ! И накрая -това което се сещам е -да не би да прекаляваш със смазването на даден подложен камък -тои да се наводнява от масло ? :b- Пробвай се да почистиш още веднъж с клечка лагерите .

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: Просто преминаващи часовници. Впечатления.

Мнение от predator » 15 окт 2021 21:51

Грубо нарушение на устава,този път от бързане или от заблуда,не проверих само баланса за брой колебания.Оказа се,че в хоризонтално полужение му трябваха 55 секунди,а във вертикално само 15 докато затихне напълно.Погледнах го под микроскопа и цапфите се оказаха затъпени/направо плоски/,заточих ги може би не много добре но в момента поне не са плоски,а леко заоблени.Утре вече ще се занимавам,че тези дребни части ме измориха и се надявам резултата да е по-добър.Благодаря на колегите за насоките.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1163
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 окт 2021 08:04

Това че си ги видял е добре ! Затъпяването е от подложния камък -механиката е вървяла доста време на сухо . А дали няма и отбелязал се улей по периферията на цапфата от притриването и в основния лагер?- Големия аксиален луфт е един от показателите на някаква нередност при стари механизма . Можеш да поставиш и анкерната котва на равна повърхност и да провериш дали няма крив палет . И това ми се е случвало .- И най вече - как заобли върховете на цапфите ? :b

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от predator » 17 окт 2021 13:33

ivan_p_uzunov написа:
17 окт 2021 08:04
Това че си ги видял е добре ! Затъпяването е от подложния камък -механиката е вървяла доста време на сухо . А дали няма и отбелязал се улей по периферията на цапфата от притриването и в основния лагер?- Големия аксиален луфт е един от показателите на някаква нередност при стари механизма . Можеш да поставиш и анкерната котва на равна повърхност и да провериш дали няма крив палет . И това ми се е случвало .- И най вече - как заобли върховете на цапфите ? :b
До колкото разбрах е копуван края на 70-те и не е профилактиран.Върху твърдосплавна стоманена пластина.Странично цапфите нямаха улеи само бяха затъпени.
Последна промяна 1 на predator, променена общо 17 пъти

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от predator » 17 окт 2021 14:04

Но си зъздадох и доста по-сериозен проблем.


Изображение

Изображение

Изображение
Благодаря на atanweb за преместената тема,очертава се дълго продължение,дано да завърши положително за механизма.
Докато се опитвах да закопчея спиралата към колонката,я прецаках.На първата снимка все още не е изпрзвена,но заплитането беше доста сериозно/наложи се да я изправя почти до полувината и да я навия наново/в един момент се ядосах и я оставих.Ще я дооправя,но все още не съм измислил безопасен начин да я закопчея.Ще съм благодарен на съвети.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от predator » 17 окт 2021 18:25

Успях да го сглобя,но изостава много,при регулатор максимално на + изостава с 30 сек.Явно не е наред спиралата,въпреки,че не упира и се джижи свободно в регулатора.Пак ще разглобявам.

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1163
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от ivan_p_uzunov » 17 окт 2021 19:30

Да ,всичко е възможно .- Но първо кажи:- при свалена анкерна котва , правилно ли е позициониран импулсния камък когато сложиш баланса на мястото му? Когато се сваля спиралата ,трябва да се нагласи и положението на импулсния камък . :)- можеш ли да кажеш каква е амплитудата на баланса? Най лесно става като вземеш един маркер и поставиш точка точно на позицията му по периферията на баланса .-Слагаш и гледаш какво е положението и дали трябва да се регулира.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от nevenbekriev » 17 окт 2021 21:43

И аз ще попитам - каква е амплитудата? Ако спиралата не е добре изправена и витки се опират леко една в друга при някакво положение в движението на баланса от едното крайно положение до другото, това понякога може да предизвика изоставане. Иначе, не би трябвало при хубава амплитуда и добре изправена спирала да се получи такова изоставане. Можеш ли да покажеш снимка на спиралата след изправянето? На първата снимка, освен недоизправената външна витка, се вижда и неправилно нагласена вътрешна витка. Не че това ще доведе до загуби в амплитудата, но предполага по-голяма позиционна грешка във вертикалните положения, отколкото би могла да бъде при добре нагласена вътрешна витка...Защипването на колонката трябва да стане като първо вкараш колонката в широката вътрешна част на щипката и я притиснеш навън, към мястото, на което трябва да стои.
Дори и да има неправилно равновесно положение, (което те кара да провериш Иван), то не може да се отрази на честотата и да предизвика изоставане

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от predator » 17 окт 2021 22:39

Амплитудата е 260 градуса в хоризонтално положение.Снимка на спиралата в момента не мога да покажа понеже я свалих и я изправям на ново.Имаше измествания от хоризонталата,не знам дали те могат да го причинят.Бях маркирал положението на спиралата преди да я сваля и я поставих на същото място,а пък и колонката е подвижна и позиционната грешка беше под 1.

predator
Reactions:
Мнения: 81
Регистриран: 24 сеп 2020 12:21
Местоположение: Варна

Re: GUB 09-20 Просто преминаващи часовници. Ремонти, профилактика.

Мнение от predator » 18 окт 2021 21:41

Ето снимка на спиралата,до тук я докарах.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”